Obchody Święta Niepodległości na Warmii i Mazurach. Sprawdź co dzieje się w twoim mieście!
11 listopada 1918 roku Polska – po 123 latach niewoli – odzyskała niepodległość. 96. rocznicę niepodległości będą świętować mieszkańcy Warmii i Mazur. W jaki sposób?
Bartoszyce
Obchody Święta Niepodległości w Bartoszycach rozpocznie Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Fary o godzinie 10. O godzinie 13 na Placu Bohaterów Westerplatte po raz ósmy odbędzie się Bartoszycki Bieg Niepodległości. Od godziny 16 w Domu Kultury na mieszkańców będą czekały występy artystyczne oraz podsumowanie i wręczenie nagród na kotylion narodowy. Obchody zakończy apel pamięciowy razem z salwą honorową na Placu Bohaterów Westerplatte o godzinie 18. Na sam koniec przewidziane są fajerwerki.
Braniewo
Z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Braniewie obchody rozpocznie modlitwa i msza święta w intencji Ojczyzny. Początek o 9.30 w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny. Następnie przewidziano przemarsz oraz złożenie wieńców na rondzie generała Andersa i na Skwerze Sybiraków. Dodatkowo, planowane jest wkopanie relikwiarza z ziemią katyńską. Uroczystościom będzie towarzyszyła orkiestra wojskowa i salwy honorowe.
Następnie obchody przeniosą się do Braniewskiego Centrum Kultury, gdzie wręczone zostaną pamiątkowe ordery i statuetki oraz wygłoszone przemówienia. Spotkanie uświetnią przygotowane przez młodzież występy artystyczne.
Giżycko
Uroczystości rozpocznie Msza Święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Brunona o godzinie 10. O godzinie 17 odbędzie się Bieg Niepodległościowy o długości 1111 metrów. Biegacze będą losowali swoje nagrody, a dla najlepsi otrzymają puchary. Kolejną atrakcją będzie pokaz laserowo-multimedialny oraz koncert skrzypcowy Katarzyny Szubert – start o godzinie 18. Wszystkie popołudniowe atrakcje odbędą się na pasażu Portowym, w centrum Giżycka.
Gołdap
Władze Gołdapi z okazji Święta Niepodległości przygotowały kilka atrakcji. Obchody zainauguruje Bieg Niepodległościowy, który wystartuje o 11.11. Po nim każdy uczestnik zostanie poczęstowany grochówką.
Bardziej oficjalny charakter obchodów rozpocznie msza święta w konkatedrze o 12.00, po której przy pomniku niepodległości zostanie odegrany hymn państwowy, odczytany apel poległych, a wojsko odda salwę honorową. Obchody zakończy patriotyczna akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej numer 2 im. marszałka Józefa Piłsudskiego, której początek zaplanowano na 14.
Iława
W Iławie obchody Święta Niepodległości rozpocznie o godzinie 11 apel poległych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wyszyńskiego. W południe odbędzie się uroczysta msza święta w kościele św. Brata Alberta. Całość obchodów zakończy program artystyczny, który o 15.30 w kinoteatrze Pasja zaprezentują uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego. Wcześniej włodarzom powiatu i gminy zostaną wręczone medale z okazji 95-lecia istnienia Związku Inwalidów Wojennych RP.
Kętrzyn
W Kętrzynie obchody rozpocznie o godzinie 10 msza w intencji Ojczyzny w Bazylice św. Jerzego. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz na Plac Armii Krajowej, gdzie odbędą się uroczystości w hołdzie poległym Polakom. Tradycyjnym obchodom Święta Niepodległości towarzyszyć będą imprezy okolicznościowe.
O godzinie 15, na hali MOSiR, rozpoczną się 8. Mazurskie Morcinki. Dla odwiedzających przewidziano liczne atrakcje, między innymi wróżenie z kości gęsi, degustacja regionalnych potraw oraz występy artystyczne. O godzinie 16, w Galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury, rozstrzygnięty zostanie konkurs i otwarta wystawa fotograficzna pt. Pejzaż Polski. Obchody zakończy pokaz fajerwerków na Placu Marszałka Piłsudskiego o godzinie 19.
Lidzbark Warmiński
O 10.30 świętowanie odzyskania niepodległości rozpocznie msza w kościele pod wezwaniem św. apostołów Piotra i Pawła. W nabożeństwie wezmą udział poczty sztandarowe oraz służby wojskowe. Następnie obchody przeniosą się na deptak, pod Wysoką Bramą, gdzie przewidziany jest uroczysty apel, wręczenie wyróżnień i medali. Od godziny 13 zaplanowano pokaz sprzętu wojskowego oraz wojskowa grochówka.
Mrągowo
Obchody rozpoczną się 10 listopada. O godzinie 17 na Placu Lotników Polskich rozpocznie się uroczysty Capstrzyk Niepodległościowy, w którym wezmą udział m.in. żołnierze, strażacy oraz policjanci. Następnie obchody przeniosą się do Centrum Kultury i Turystyki, gdzie o godzinie 18:30 rozpocznie się wytęp harcerzy z Komendy Hufca ZHP w Mrągowie. W trakcie Capstrzyku Niepodległości odbędą się uroczyste przemowy okolicznościowe oraz złożenie kwiatów.
11 listopada na mieszkańców również czeka wiele atrakcji, a obchody rozpoczną się tradycyjnie – od Mszy Świętej w kościele św. Wojciecha (początek o godz. 10:30) z udziałem orkiestry dętej Mrongovia. Następnie – od godziny 11 – na terenie byłych koszar – odbędzie się wystawa historycznego sprzętu łączności zorganizowana przez Stowarzyszenie Szwadron. W tym samym miejscu, o godzinie 12 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa. Obchody Święta Niepodległości zakończy występ Chóru Kamerton i Teatru Mańja oraz wręczenie odznaczeń zasłużonym mieszkańcom Mrągowa.
Nidzica
Obchody Święta Niepodległości w Nidzicy rozpocznie msza święta w kościele świętego Wojciecha, która rozpocznie się o 10. Po mszy nastąpi przemarsz pod tablicę Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Następnie obchody przeniosą się na zamek, gdzie odbędzie się uroczysta sesja Rady Powiatu. Na koniec, także na zamku, będzie można obejrzeć występy artystyczne. Tam odbędzie się także dekoracja finalistów konkursu pieśni patriotycznej. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza rodziny z dziećmi.
Ostróda
W Ostródzie z okazji Święta Niepodległości o 10.30 zaplanowano uroczystą mszę świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia Marii Panny. O godzinie 15 rozpocznie się marsz św. Marcina, podczas którego rozdawane będą rogale świętego Marcina – zapowiada Artur Munie z Centrum Kultury w Ostródzie. Uroczystości zakończy spektakl teatralny przygotowany przez młodzież gimnazjalną i licealną oraz teatr Przebudzeni. Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 18 na ostródzkim zamku.
Pisz
W Piszu obchody Święta Niepodległości zostaną podzielone na dwie części – nieoficjalną i oficjalną. W ramach tej nieoficjalnej o godzinie 11 rozpocznie się bieg Niepodlegli biegają, a w centrum miasta odbędzie się pokaz historycznego sprzętu militarnego oraz kącik młodego Polaka. Tu dzieci będą mogły samodzielnie wykonać kotyliony – powiedział Rafał Grusznis z Urzędu Miasta w Piszu.
Uroczystości oficjalne rozpocznie o godzinie 15 msza święta w intencji ojczyzny. Nabożeństwo odprawione zostanie w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Po mszy pod Pomnik Wolności przejdzie piski marsz niepodległości. Tam odbędzie się apel pamięci. Na zakończenie uroczystości o godzinie 17 w Domu Kultury w Piszu zostanie zaprezentowany montaż słowno-muzyczny poświęcony Świętu Niepodległości.
Szczytno
Obchody rozpocznie Msza Święta za Ojczyznę w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny o godzinie 11, w której weźmie udział Kompania Honorowa z Jednostki Wojskowej w Lipowcu. Później odbędzie się przemarsz pod Pomnik Orła Białego, gdzie będą miały uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Następnie przewidziana jest część artystyczna w Miejskim Domu Kultury, która rozpocznie się około godziny 14. Dla wszystkich zebranych wystąpi chór Pasjonata ze Świętajna. Dodatkowo, będzie prezentacja wystawy Drogi do Niepodległości ze zbiorów Ryszarda i Macieja Łopatka.
(kdym/łw)