Kto ma dopłacić do obwodnicy Olsztyna?
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz nie chce dopłacać do budowy obwodnicy miasta.
W granicach administracyjnych Olsztyna przebiega część obwodnicy, której budowa zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad musi być finansowana przez zarządcę drogi – czyli miasto.
Piotr Grzymowicz walczy w ministerstwie infrastruktury o przekwalifikowanie trasy z drogi głównej przyspieszonej na ekspresową, co automatycznie ciężar finansowania przeniosłoby na Generalną Dyrekcję:
Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że dopóki obwodnica jest zaklasyfikowana jako droga główna przyspieszona, miasto musi wpłacić wkład własny do jej budowy:
Koszt budowy całej obwodnicy to około miliarda 400 milionów złotych. W granicach miasta przebiega część, której budowa będzie kosztowała 40 milionów złotych. Olsztyn powinien wpłacić 15 procent od tej kwoty, czyli około 6 milionów złotych. Reszta pieniędzy ma pochodzić z unijnej kasy. (Skra/as)











![Śpiewajmy Poezję 2026. Znamy laureatów [ZDJĘCIA] Śpiewajmy Poezję 2026. Znamy laureatów [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FSpotkania-zamkowe-sobota-2-e1781983914383.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)





![Samochody zabytkowe w Braniewie i Pieniężnie. [ZDJĘCIA] Samochody zabytkowe w Braniewie i Pieniężnie. [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2FIMG_9865-scaled-1.jpeg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)







