Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie  

Zobacz inscenizację wielkiej bitwy z czasów napoleońskich

Fot. .lidzbarskidomkultury.pl

Ponad 130 rekonstruktorów w historycznych mundurach weźmie udział w inscenizacji bitwy armii napoleońskiej z wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 roku, która odbędzie w sobotę w Lidzbarku Warmińskim.

Według organizatorów w odbywającej się po raz 18. inscenizacji bitwy pod Heilsbergiem (dawna nazwa Lidzbarka Warmińskiego) wystąpi ok. 130 członków grup rekonstrukcyjnych z Polski i Litwy. Będą oni odtwarzać oddziały piechoty, artylerii i kawalerii uczestniczące w bitwie stoczonej w 1807 r. przez Wielką Armię ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi.

Na potrzeby tego wydarzenia na polu bitwy zainscenizowanym przy Termach Warmińskich powstały szańce ze stanowiskami artyleryjskimi, wieżyczką obserwacyjną i ziemiankami.

Jak powiedziała Izabela Treutle z Lidzbarskiego Domu Kultury, publiczność może liczyć na ciekawe historyczne widowisko, które wyróżnia się barwnymi mundurami walczących oddziałów i efektami pirotechnicznymi. – Inscenizacja ma przenieść widzów w epokę napoleońską, poruszyć ich wyobraźnię i pokazać, jak faktycznie mogło wyglądać to wydarzenie – mówiła.

Jak dodała, widowisku towarzyszą koncerty, warsztaty i inne wydarzenia przeznaczone dla dzieci i dorosłych. „Każdy znajdzie coś dla siebie” – zapewniła.

Inscenizacja odbędzie się w sobotę o godz. 17. Wcześniej zaplanowano m.in. jarmark, zawody strzeleckie dla rekonstruktorów używających karabinów czarnoprochowych, pokaz musztry i zwiedzanie obozowiska wojskowego, w tym namiotu Napoleona. Po bitwie odbędą się koncerty, ognisko z poczęstunkiem i potańcówka przy XIX-wiecznej muzyce.

W niedzielę na Zamku Biskupim w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się spotkanie z ekspertem historii wojskowości – prof. Andrzej Olejko opowie o prezentowanym w tym muzeum obrazie Antona Hoffmana „Bitwa pod Heilsbergiem”. Obraz przedstawia jeden z epizodów bitwy – szarżę pruskiego szwadronu czarnych huzarów i zdobycie przez nich orła ze sztandaru francuskiego 55. pułku piechoty liniowej.

Bitwa pod Heilsbergiem z 10 czerwca 1807 r. jest uważana za największą – pod względem liczebności wojsk i strat – napoleońską bitwę stoczoną w obecnych granicach Polski. Walczyło w niej 55 tys. Francuzów oraz ponad 70 tys. Rosjan i Prusaków. Siłami Wielkiej Armii dowodził osobiście Bonaparte.

Francuzi atakowali reduty i szańce bronione przez wojska tzw. IV koalicji. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, obie strony poniosły ciężkie straty. Przyczyniła się jednak do zwycięstwa cesarza pod Frydlandem, które zmusiło cara Aleksandra I i króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III do podpisania traktatów pokojowych w Tylży.

O znaczeniu tego starcia świadczy to, że nazwę Heilsberg umieszczono na Łuku Triumfalnym w Paryżu, wśród miejsc najważniejszych batalii Napoleona.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Fot. lidzbarskidomkultury.pl

Fot. lidzbarskidomkultury.pl

Autor: (mbo/miś)
Źródło: PAP

Przeczytaj poprzedni wpis:
Z prądem do nielegalnych automatów. Oszust z Elbląga w rękach policji

Policjanci z Gdańska zatrzymali 46-letniego mieszkańca Elbląga podejrzanego o serię oszustw. Według ustaleń funkcjonariuszy, mężczyzna podpisywał umowy z firmą energetyczną, posługując się sfałszowanymi danymi. Zatrzymany usłyszał...

Zamknij
RadioOlsztynTV