Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

74 lata temu do Olsztyna przybyli kolejarze. To oni rozpoczęli odbudowę miasta

Fot. K. Grabowska

19 lutego 1945 roku do zdobytego przez Armię Czerwoną Olsztyna przyjechała pierwsza grupa Polaków. To kolejarze z Białegostoku.

Inżynierowie, lekarz, maszyniści, dyżurni ruchu i strażnicy ze służby ochrony kolei osiedlili się w kamienicy przy ulicy Zientary-Malewskiej 2. Na budynku przed laty zawieszono tablicę upamiętniającą te wydarzenie.

Przyjazd kolejarzy do Olsztyna to historia, która poważnie wpłynęła na losy miasta. Kolejarze zapoczątkowali kolejne transporty ludzi, którzy z Kresów i innych miejsc Polski przybyli na te tereny. Nie bez przyczyny o kolejarzach mówi się więc, że byli prekursorami, którzy jako pierwsi po 173 latach zaboru zaczęli odbudowywać Olsztyn.

Od kilku lat wśród żywych nie ma już tych, którzy znajdowali się w grupie 42 kolejarzy. O rocznicy pamiętają kolejarscy związkowcy, władze Olsztyna i regionu. Przy kamienicy na Zientary-Malewskiej 2 odbyły się oficjalne uroczystości. Rozpoczęto je od chwili zadumy i skupienia. Potem pod tablicą pamiątkową złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolejarze, 74. rocznica
Dla większości to była pierwsza podróż pociągiem. Kilkaset dzieci z wizytą u olsztyńskich kolejarzy

Kto przestawia zwrotnice, jak szybko można sunąć po torach, ile lat ma pociąg? Na te i setki innych pytań odpowiadali dzieciom kolejarze z Olsztyna. Na zakończenie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV