Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Anna Zalewska: Olsztyn otrzymał 2 mln zł na waloryzację pensji dla nauczycieli

Minister Edukacji Anna Zalewska

Gościem Bliższych Spotkań Polskiego Radia Olsztyn była Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska. Głównym tematem rozmów była reforma edukacji i jej wdrożenie w szkołach na Warmii i Mazurach. Krzysztof Kaszubski pytał również o waloryzację pensji nauczycieli.

Krzysztof Kaszubski: Pani Minister, jaki jest cel Pani wizyty na Warmii i Mazurach?

Anna Zalewska: Jestem tutaj, bo wdrażamy reformę. Mamy przy ministerstwie zespół do spraw wdrażania reformy, ministra – koordynatora na poziomie wojewody. Kuratora, który odwiedził każdą gminę. Analizujemy jeszcze te miejsca, gdzie toczy się dyskusja. Do 31 marca jest czas na podjęcie uchwał.

Krzysztof Kaszubski: No i z tymi uchwałami są kłopoty, Pani Minister. Nie wszędzie one zostały podjęte przez samorządy. Podała Pani informację, że 98% powiatów i 96% gmin do tej pory już to zrobiło. Na Warmii i Mazurach to 9 gmin.

Anna Zalewska: I dlatego jest tam kurator, który rozmawia z samorządowcami. Chociaż czasami jest to taka sytuacja, że sieć szkół jest tak zorganizowana, że 31 marca z mocy ustawy zostaną te same obwody, ten sam dyrektor i nauczyciele. Nie dostrzegamy tu żadnego zagrożenia.

Krzysztof Kaszubski: Czy obawia się Pani protestu Związku Nauczycielstwa Polskiego?

Anna Zalewska: Muszę przypomnieć wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 1997 roku, który orzekł jednoznacznie, że Ministerstwo Edukacji nie jest stroną sporu zbiorowego. Niestety są to dyrektorzy. Tematem jest kwestia podwyżek dla nauczycieli. Ja przypominam, bo pochodzę z tego środowiska, że od przejęcia funkcji ministra, dbam o nauczycieli. Po raz pierwszy od 2012 roku pojawiła się waloryzacja pensji nauczycieli. To nie jest podwyżka, ale tej waloryzacji nie było od 5 lat. Dodatkowo nie powiedziałam samorządowcom – znajdźcie sobie pieniądze, tylko dołożyliśmy środki z budżetu do subwencji oświatowej. Dla Olsztyna to jest ponad 2 miliony złotych na waloryzację pensji. Jednocześnie od kilu miesięcy pracuję razem ze związkami w zespole, który przegląda wynagrodzenia, żeby je uporządkować. Między innymi chodzi o pensum, czyli stałe godziny pracy psychologów, pedagogów, logopedów. W tej chwili każdy samorząd sam sobie ustala ile godzin pracuje nauczyciel. Jednocześnie dbamy o to, żeby ustalić wysokość podwyżek. Taki plan przedstawimy w kwietniu. Przeglądamy też kartę nauczyciela. Już wiemy, że ona z pewnością zostanie, tylko ją unowocześnimy.

Krzysztof Kaszubski: Pani Minister, pojawiło się pytanie od Naszych słuchaczy – ilu nauczycieli na skutek reformy oświaty straci pracę?

Anna Zalewska: Przekształcenia nie przewidują zwolnień. Mało tego – pojawi się 5,5 tysiąca dodatkowych miejsc pracy, ponieważ prawo oświatowe nie pozwala kumulować dzieci ze szkoły podstawowej, która zatrzymuje się w siódmej klasie. Policzyliśmy, że w Olsztynie powstaną dodatkowe 3 etaty. Obawy, które powstały związane są z niżem demograficznym. W ostatnich latach 45 tysięcy nauczycieli straciło pracę. Ale są kolejne zespoły, które pracują nad tym, jak niż potraktować jako inspirację do tego, żeby były małe klasy, jedna zmiana.

Krzysztof Kaszubski: To oznacza dodatkowe środki na edukację, jeżeli zmniejszamy klasy…

Anna Zalewska: Nie jest do końca tak. Subwencja oświatowa to dzieci, nauczyciele, podstawy programowe, podręczniki. Przypomnijmy rodzicom – podręczniki w szkole podstawowej i przekształcanym gimnazjum są darmowe. Natomiast budynek i jego prowadzenie, remonty i inwestycje to samorząd. Mają udział w podatku m.in. PIT na to, żeby się tymi zadaniami zająć. Oprócz tego obywatele też płacą podatki, różnego rodzaju daniny, które są ustalane przez rady gmin, rady miejskie. Więc jeżeli subwencja uzależniona jest od liczby dzieci, a ich ubyło 2 miliony przez kilkanaście lat. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że subwencja oświatowa np. w tej chwili powinna być niższa o prawie 2,5-3 miliardy złotych. Pani premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki razem ze mną utrzymali wysokość tej subwencji. W związku z tym w tej kwocie na jedno dziecko można już sporo dodatkowych zadań dedykować polskiej szkole.

Krzysztof Kaszubski: Mamy pytanie od słuchacza dotyczące teorii Darwina – w internecie pojawiła się informacja o tym, że teoria ta znika z podstawy programowej.

Anna Zalewska: Pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji , dementowaliśmy je na każdym kroku. Mam przyjemność poinformować, że teoria ewolucji nie zniknie z programu.

Krzysztof Kaszubski: Środowisko bibliotekarzy twierdzi, że ministerstwo zapowiada ograniczenie środków na biblioteki, co mają wykorzystywać samorządy. Taki komunikat jest na stronie stoplikwidacjibibliotek.pl

Anna Zalewska: To, że jest to nieprawdziwa informacja, to łagodne określenie. To po prostu kłamstwo. Priorytetem polityki oświatowej jest czytanie, czytelnictwo i inwestowanie w biblioteki, bibliotekarzy. Program na ten rok to 30 mln złotych na rozwój czytelnictwa.

Krzysztof Kaszubski: Od dawna mówi Pani, że oczkiem w głowie jest szkolnictwo zawodowe. Chwaliła Pani ostatnio samorządy, które nie zlikwidowały takich szkół. Jak to Pani widzi na Warmii i Mazurach? Czy widzi Pani też formę współpracy szkół zawodowych z pracodawcami, którzy inaczej postrzegają zadania takich placówek, niż samorządy.

Anna Zalewska: Rzeczywiście jestem wdzięczna tym samorządowcom, którzy w bardzo nieprzyjaznych warunkach totalnego lekceważenia tego typu edukacji, utrzymało szkoły. Szkolnictwo branżowe – tak zadecydowała młodzież, żeby je nazywać – ma być wprost związana z pracodawcą. Już w tej chwili piszemy podstawy programowe z pracodawcami. Wcześniej trwało to kilka lat, teraz zrobimy to wciągu 2 miesięcy. Egzaminatorami chcą być sami pracodawcy. W urzędach marszałkowskich jest ponad 3 mld złotych na szkolnictwo zawodowe. Zachęcamy marszałków, spotykamy się z nimi, aby doinwestować szkolnictwo zawodowe, żeby za 2 lata mieć skonstruowany bardzo stabilny system. Pracodawcy nie chcą czekać ani chwili. Prawie 50% z nich nie może znaleźć pracownika. Chciałabym Państwa uspokoić, my naprawdę we wrześniu rozpoczynamy zmiany w systemie oświaty. Pierwsza matura pojawi się w 2023 roku. Wszystko jest absolutnie zaplanowane i uporządkowane. Podręczniki są przygotowywane, za chwilę będą dopuszczane i recenzowane. Każdy będzie miał podręczniki do końca czerwca. Nauczyciele już rozpoczęli szkolenia, są informatory na temat nowej reformy oświaty.

Posłuchaj całej rozmowy z Minister Edukacji Anną Zalewską

 

(apod)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kurator, Anna Zalewska, reforma oświaty
Wojewoda Artur Chojecki: Nauczyciele nie powinni obawiać się o swoje zatrudnienie

Nauczyciele nie powinni się obawiać o swoje zatrudnienie, ale zmiany organizacyjne w oświacie są konieczne - mówił w Lidzbarku Warmińskim warmińsko - mazurski wojewoda. Artur Chojecki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV