Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

25 lat temu fromborski Zespół Katedralny uzyskał status „Pomnika Historii”

Fot. www.muzeum.frombork.pl

25 lat temu ustanowiono status „Pomnik Historii” – jedną z najwyższych form ochrony zabytków w Polsce. W grupie pierwszych, najważniejszych obiektów wpisanych na listę, był fromborski Zespół Katedralny.

Z tej okazji we Fromborku odbywa się dwudniowa konferencja poświęcona walorom i znaczeniu Wzgórza Katedralnego, ale także o budowaniu świadomości wartości Pomnika Historii wśród mieszkańców.

– Ten fakt potwierdza znaczenie fromborskiego zabytku jako jednego z najważniejszych w naszym kraju – powiedział Radiu Olsztyn Mariusz Czuba, zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

00:00 / 00:00

Uczestnicy, którzy przyjechali na konferencję zwiedzili katedrę, gdzie spoczywa Mikołaj Kopernik, mogli także posłuchać brzmienia słynnych organów fromborskich.

W województwie warmińsko-mazurskim są trzy Pomniki Historii. Prócz Fromborka na listę wpisana jest Św. Lipka oraz zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskich.

 

Autor: R. Lesiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, pomnik historii, Zespół Katedralny, Mariusz Czuba
Do Fromborka zleciały się… czarownice

Czarownice z Fromborka i okolic spotkały się na dorocznym zlocie wieńczącym wakacje. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Fromborskich Czarownic, by zebrać fundusze na cele charytatywne. Zlot czarownic. Cz....

Zamknij
RadioOlsztynTV