Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

25 lat Rodziny Katyńskiej w Olsztynie

21 marca 1991 roku w Sądzie Wojewódzkim w Olsztynie zarejestrowano Stowarzyszenie Rodzina Katyńska.

Olsztyn – pomnik upamiętniających pomordowanych w Katyniu. Fot. RO

Jego pierwszym przewodniczącym został pan Sławomir Ruszkiewicz, a pierwszymi członkami wdowy i dzieci polskich oficerów pomordowanych na nieludzkiej ziemi. Dziś, po 25 latach, pierwsze pokolenie Rodziny Katyńskiej, pokolenie dzieci powoli, nieubłaganie ustępuje miejsca wnukom i prawnukom polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, rozstrzelanych przez NKWD wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina, który w decyzji Komitetu Centralnego Wielkiej Komunistycznej Partii (Bolszewików) napisał „są oni zatwardziałymi, nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej”.

Olsztyn – pomnik upamiętniających pomordowanych w Katyniu. Fot. RO

Przez 50 lat o 22 tysiącach Polaków, zamordowanych i zakopanych w dołach śmierci nie można było głośno mówić. Aż do 1990 roku. Zapraszamy Państwa do wysłuchania wspomnień przedstawicielek dwóch pokoleń – pokolenia dzieci i pokolenia wnuków katyńskich: Pani Mirosławy Aleksandrowicz, córki Pawła Aleksandrowicza – oficera rezerwy, nadleśniczego w Hoży koło Grodna oraz pani Barbary Gawlickiej, wnuczki Władysława Marcelego Linsenmana – oficera rezerwy, lekarza weterynarii.

Do wysłuchania „Małych Ojczyzn zaprasza Alicja Kulik

Mirosława Aleksandrowicz – była prezes Rodzin Katyńskich w Olsztynie. Fot. archiwum RO

Barbara Gawlicka – przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie. Fot. RO

Więcej w Katyń
W Olsztynie posadzony będzie dąb pamięci Wiaczesława Ruszkiewicza

Uroczystość odbędzie w zabytkowym parku przy Muzeum Przyrody. To część projektu Katyń-Ocalić od Zapomnienia zapoczątkowany w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej czyli w 2010 roku , zapowiada...

Zamknij
RadioOlsztynTV