Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja, fot. Łukasz Węglewski

Dokładnie 3 Maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucję, która miała uregulować ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Polskiego i Litewskiego.

Olsztyńskie obchody 3-majowe, rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice konkatedralnej Świętego Jakuba.

Pan Bóg daje nam na nowo czas i możliwości, aby modernizować i umocnić naszą ojczyznę. Jest to okazja, której nie wolno po raz kolejny zmarnować. – mówił biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej – Jacek Jezierski, który mszę świętą celebrował. W kazaniu, wierni usłyszeli nie tylko o jasnej, ale też o ciemnej historii pierwszej Rzeczypospolitej.

00:00 / 00:00

Po mszy kompanie honorowe służb mundurowych przeszły spod bazyliki ulicami Olsztyna na Plac Konsulatu Polskiego. Pod Kolumną Orła Białego biało-czerwony wieniec złożył między innymi wojewoda warmińsko-mazurski – Marian Podziewski, wicemarszałek województwa – Anna Wasilewska, prezydent Olsztyna – Piotr Grzymowicz oraz posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Wojewoda Marian Podziewski podkreślał, że efekty podpisania Konstytucji w 1791 roku, mieliśmy we współczesnej historii kraju.

Po obchodach święta na Placu Konsulatu Polskiego ulicą Warmińską przemaszerowała defilada kompanii honorowych. (pświn/łw)

Obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – posłuchaj relacji Piotra Świniarskiego

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, Slider
Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w miastach regionu

Dziś obchodzimy 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W miastach Warmii i Mazur odbyły się uroczystości upamiętniające pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Wojewódzkie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV