Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

16. Żuławski Batalion Remontowy wrócił do swojej macierzystej jednostki

Fot. UM Elbląg

Stacjonujący w Elblągu 16. Żuławski Batalion Remontowy wrócił po 7 latach do swojej macierzystej jednostki czyli 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Jej dowódca generał Marek Sokołowski zapowiedział, że w batalion ma rok na przekształcenie w pułk logistyczny. I że będzie wnioskował, żeby dowódcą nowego pułku był obecny dowódca 16. Żuławskiego Batalionu Remontowego podpułkownik Piotr Pankowski.

16. Żuławski Batalion Remontowy powstał w Elblągu ponad pół wieku temu. Przez 44 lata był w strukturach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W roku 2011 został podporządkowany 1. Pomorskiej Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy. Zadaniem jednostki jest remont uzbrojenia i sprzętu technicznego w warunkach polowych i garnizonowych. Chodzi o remont czołgów i samochodów. Czyli o utrzymanie w gotowości bojowej 16. dywizji.

Przypomnijmy – od ubiegłego roku dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej nie stacjonuje w Elblągu, a w Białobrzegach. W województwie warmińsko – mazurskim jej jednostki są w Braniewie, Giżycku, Bartoszycach, Węgorzewie i Gołdapi. W Elblągu powstało to za dowództwo natowskiej Wielonarodowej Dywizji Północ -Wschód.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, żołnierze, Powrót, 16 Żuławski Batalion Remontowy
Elbląg nie obchodzi rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Zgodnie z decyzją ówczesnych opozycjonistów, dla których 13 grudnia 1981 roku był początkiem długotrwałych represji i prześladowań, obchodów rocznicowych nigdy w mieście nie było. Tak jak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV