Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Potop w olsztyńskim Parku Centralnym

Historię miłości oraz losy Oleńki Bilewiczówny i Andrzeja Kmicica można było usłyszeć w olszyńskim Parku Centralnym.

To już trzecia edycja akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku w całej Polsce prezentowana jest „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. W Olsztynie fragmenty „Potopu” czytali: prezydent Piotr Grzymowicz, aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, Teatru im. Stefana Jaracza oraz studenci Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka.

Imprezę poprowadzili nasi redakcyjni koledzy: Jaromir Wroniszewski i Marek Markiewicz z kabaretu „Czyści Jak Łza”. Czytaniu towarzyszyły konkursy i quizy wiedzy, animacje, warsztaty dla dzieci i dorosłych, „Szlacheckie scrabble” . Prezentowano stroje szlacheckich oraz XVII-wieczne uzbrojenie. Było też monidło, przedstawiające postaci z „Trylogii” , a także w – „czytelni pod chmurką” – prezentacje najbardziej interesujących wydań dzieł Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. (dgrzym/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Slider, Piotr Grzymowicz, potop
Wyjątkowe dożynki w Wójtowie

Tradycyjne stroje ludowe, wiejska biesiada i wiele innych atrakcji - tak wyglądało gminne święto plonów w Wójtowie pod Barczewem. Wójtowo na kwiatowo - to nie bez...

Zamknij
RadioOlsztynTV