Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

100 urodziny major Ireny Tyman. Łączniczka Armii Krajowej od ponad 60 lat mieszka w Stawigudzie

100 urodziny major Ireny Tyman. Fot. 4W-MBOT

Major Irena Tyman od 1958 roku mieszka w Stawigudzie. Jubilatkę i wieloletnią nauczycielkę tamtejszej szkoły, w 100 urodziny, odwiedzili przedstawiciele lokalnych władz i żołnierze WOT, którzy opiekują się kombatantami.

Dowódca 45. batalionu lekkiej piechoty, ppłk Łukasz Buczkowski podkreślał optymizm Ireny Tyman.

To wyjątkowe spotkanie w ogrodzie jubilatki było okazją do wysłuchania ciekawych historii z uśmiechem na twarzy i niespotykanym optymizmem w głosie, czym mogłaby obdarować wiele osób. Wierzę, że okazji do spotkań będzie jeszcze wiele. Ze względu na pandemię nasze krótkie urodzinowe spotkanie z panią major odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Pani Irena zawsze niosła ze sobą wielką radość życia – mówił wójt Stawigudy Michał Kontraktowicz.

Na spotkaniach z panią Ireną Tyman zawsze słyszę, żeby optymistycznie podchodzić do życia.

Wzruszona spotkaniem jubilatka przekazała młodemu pokoleniu swoje przesłanie, żeby „nie załamali się, byli dobrej myśli, uczyli się i żeby powodziło się im się w życiu”.

Posłuchaj relacji Kingi Kantor

Irena Tyman urodziła się w 1921 roku w Wilnie. Była łączniczką Związku Walki Zbrojnej AK. Dostarczała broń i amunicję, ukrywała rannych i pośredniczyła w korespondencji między partyzantami i ich rodzinami. Dwukrotnie aresztowana przez NKWD. Na wolność wyszła w 1945 roku na mocy amnestii. Nękana przez Urząd Bezpieczeństwa często musiała zmieniać miejsce zamieszkania. W 1947 roku zdała egzamin dojrzałości i wyszła za mąż za Jerzego Tymana. W 1958 roku osiedliła się w Stawigudzie, gdzie do 1976 roku pracowała jako nauczycielka.

Zespół do spraw kombatantów 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej opiekuje się prawie 60 kombatantami z regionu. Urodzinowe spotkanie z major Ireną Tyman odbyło się w reżimie sanitarnym.

100 urodziny major Ireny Tyman. Fot. 4W-MBOT

100 urodziny major Ireny Tyman. Fot. 4W-MBOT

100 urodziny major Ireny Tyman. Fot. 4W-MBOT

100 urodziny major Ireny Tyman. Fot. 4W-MBOT

100 urodziny major Ireny Tyman. Fot. 4W-MBOT

Autor: K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w AK, 100 lat, Armia Krajowa, setne urodziny, major
To była bitwa sił reżimu komunistycznego z żołnierzami niezłomnymi. Na Mazurach upamiętniono 3 Wileńską Brygadę AK

Na cmentarzu w Orłowie w gminie Wydminy odbyły się obchody 75. rocznicy bitwy pod Gajrowskimi. Było to największe starcie żołnierzy wyklętych z NKWD i UB na...

Zamknij
RadioOlsztynTV