Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS: rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców

Na koniec marca tego roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 138 tys. cudzoziemców. Dla porównania na koniec marca 2023 r. było to 1 mln 73 tys. osób – wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W 2008 r. zarejestrowano 16 tys. cudzoziemców.

Według danych ZUS najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy – 762,2 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – 131,8 tys., na trzecim Gruzini – 25,9 tys.

Zakład na bieżąco analizuje liczbę cudzoziemców w ubezpieczeniu. Na polskim rynku pracy dominują obywatele Ukrainy. Coraz liczniejszą grupę stanowią też obywatele Białorusi

– poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jak dodał, ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z wielu krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. Zakład notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą.

Do pracy w naszym kraju przyjeżdżają osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25 do 49 lat, przy czym najwięcej osób z zagranicznym paszportem pracuje będąc w wieku 30-39 lat.

Dla porównania jeszcze w 2008 r. w bazie ZUS było 16 tys. cudzoziemców. Obecnie jest to ponad 1 mln. ZUS podkreśliła, że Polska ma coraz bardziej atrakcyjny rynek pracy w oczach cudzoziemców.

Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie ubezpieczonych w Polsce stale rośnie. ZUS przypomniał jednak, że co prawda obcokrajowcy są uprawnieni do świadczeń, ale jest to ok. 1 proc. wydatków, które ponosi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Autorka: K. Kropiwiec
Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w cudzoziemcy, praca
Pracodawcy szukają specjalistów. W jakich branżach jest największy deficyt?

Na rynku pracy brakuje nauczycieli, ślusarzy, robotników budowlanych, monterów instalacji i brukarzy. Barometr Zawodów to opracowywana co roku prognoza zapotrzebowania na pracowników w wybranych branżach. Z...

Zamknij
RadioOlsztynTV