Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS przypomina: tylko do końca sierpnia można się ubiegać o dodatek solidarnościowy

ZUS w Olsztynie Fot. P.Getka

Tylko do końca sierpnia osoby, które straciły pracę z powodu epidemii koronawirusa mogą wystąpić do ZUS o dodatek solidarnościowy. W województwie warmińsko-mazurskim takie świadczenie trafiło do ponad 8 tys. 600 osób. Kwota wypłaconego wsparcia przekroczyła 11 mln złotych. 

Dodatek solidarnościowy to pomoc dla osób, z którymi po 15 marca pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony zakończyła się. Dodatek wynosi 1400 złotych i można otrzymać go maksymalnie przez 3 miesiące (w czerwcu, lipcu i sierpniu), jednak nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku, mówi rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS, Anna Ilukiewicz.

00:00 / 00:00

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS.

Wniosek o dodatek solidarnościowy, o symbolu EDS można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tam też dostępna jest informacja o przyznaniu bądź odmowie prawa do dodatku solidarnościowego.

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, Anna Ilukiewicz, świadczenie, koronawirus, COVID-19
Ma pomóc w walce z pandemią. Specjalne urządzenie wykryje m.in. brak maseczki

Jedna z firm działających w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku opracowała innowacyjne urządzenie, które ma pomóc w walce z pandemią. Obecnie przechodzi ono testy. Urządzenie zawiera trzy...

Zamknij
RadioOlsztynTV