Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żuławy cierpią na suszę. Dlaczego tak się dzieje?

Kanał melioracyjny. Żuławy Wiślane

Zmiany klimatyczne to główna przyczyna suszy na obszarze Żuław. Choć wydaje się, że wody tu jest dużo, to jednak region znalazł się na liście miejsc występowania suszy rolniczej.

Sprawa nie jest prosta, mimo tego, że żuławskie rzeki są wypełnione w stanach wysokich i średnich.

Brak wody wynika z tego, że nie było śnieżnej zimy, która w czasie roztopów daje dużo wilgoci w glebie na wiosnę. Można powiedzieć, że od tego się zaczęło. Wodą nie można dysponować na dziko, żeby jakieś miejsca zalewać. Do tego są potrzebne specjalne pozwolenia, ale też nie wszędzie woda wtedy dotrze.

– wyjaśnia Sławomir Szymański, kierownik nadzoru wodnego Wód Polskich w Nowym Dworze Gdańskim.

00:00 / 00:00

System odwadniania Żuław, który chroni przed zalewaniem i powodzią może służyć także do uzupełniania braku wody na polderach. Przez ciepłe zimy brak jednak wody w rowach. Aby zapobiec takiej sytuacji na Żuławach, jest realizowany program skutecznego zarządzania zasobami wodnymi. Chodzi o magazynowanie wody m.in. w kanałach i większych zbiornikach czy budowę małych urządzeń hydrotechnicznych.

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Żuławy, susza
Przegląd wałów na Żuławach. „Nasze gminy są jak wielkie urządzenie hydrotechniczne”

Po trudnej zimie i wczesnej wiośnie na Żuławach trwa przegląd i naprawy wałów przeciwpowodziowych. Silne wiatry i cofka utrzymywały, w pierwszych miesiącach roku, wysokie stany wód...

Zamknij
RadioOlsztynTV