Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierze z Warmii i Mazur walczą z niewidzialnym przeciwnikiem

Żołnierze 11 Mazurskiego Pułku Artylerii szyją maseczki. Fot. 11 mpa

8557 żołnierzy i pracowników wojska będzie zaangażowanych w niedzielę w walkę z koronawirusem – podał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 1940 żołnierzy będzie wspierać Straż Graniczną, a 2862 – pomagać policji – zaznaczył szef MON.

Wojsko współpracuje z innymi służbami mundurowymi i z Ministerstwem Zdrowia w działaniach mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa; pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Od 1 kwietnia 400 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wspólnie z policją patroluje miejsca publiczne – przede wszystkim parki, lasy miejskie oraz skwery.

W działaniach biorą udział również m.in. żołnierze z jednostek operacyjnych, które stacjonują na Warmii i Mazurach i są podporządkowane pod 16 Dywizję Zmechanizowaną oraz terytorialsi służący w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Oddawanie krwi
Żołnierze z garnizonu Olsztyn, w tym również z 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz 9 batalionu dowodzenia włączyli się w ogólnopolską akcję zbiórki krwi, odpowiadając tym samym na apel Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Akcję przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Zebrana krew zostanie wysłana do szpitali, które poprosiły o pomoc w związku z wyjątkową sytuacją spowodowaną pandemią korona wirusa.

Krew oddają żołnierze służący w 16 Dywizji Zmechanizowanej. Fot. 16 DZ

Uszczelnianie granic
Żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wspierają działania Straży Granicznej na obszarze województwa podlaskiego na granicy z Litwą i Białorusią.

Żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej wspierają działania Straży Granicznej na granicy z Litwą i Białorusią. Fot. 16 DZ

Fot. 16 DZ

Fot. 16 DZ

Natomiast żołnierze z 15 batalionu saperów zostali skierowani do działania na polsko-litewskiej granicy. Ich zadaniem było zbudowanie blokad, które uniemożliwią jej nielegalne przekraczanie.

Żołnierze w 15 batalionu saperów w walce z koronawirusem umacniają granicę polsko-litewską. Fot. 15 batalion saperski

Fot. 15 batalion saperski

Szycie maseczek
Żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie szyją maseczki, które przekazują m.in. do Szpitala Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim.

Żołnierze 11 Mazurskiego Pułku Artylerii szyją maseczki. Fot. 11 mpa

Żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej szyją maseczki. Fot. 20 BZ

Fot. 11 mpa

Pobieranie wymazów na obecność COVID-19
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej włączają się w akcję pobierania wymazów na wniosek wojewódzkich lub powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Działania te to jeden z głównych obszarów prowadzonej przez WOT od blisko dwóch tygodni operacji „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na społeczności lokalnych.Pierwszą brygadą, która rozpoczęła wsparcie służb sanitarnych w tym obszarze była 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.

Jej żołnierze przeszli szkolenie w olsztyńskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Na chwilę obecną brygada posiada trzydzieści dwuosobowych zespołów przydzielonych do poszczególnych powiatów. Każdy z takich zespołów pobiera średnio 20 wymazów dziennie. Działania są prowadzone w systemie stacjonarnym (na terenie placówek medycznych lub doraźnie zorganizowanych miasteczek polowych) lub mobilnie (w miejscu przebywania osób poddanych kwarantannie).

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobierają wymazy na obecność COVID019. Fot. DWOT

Wsparcie szpitali i kombatantów
Przez całą dobę żołnierzy WOT można spotkać można przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym przy ulicy Królewieckiej. Przeszkoleni żołnierze stoją przed wejściami do szpitala i mierzą temperaturę osobom, które tam wchodzą. Podobne wsparcie otrzyma Szpital Miejski przy ulicy Żeromskiego. Żołnierze zaopatrzeni są w środki podstawowej ochrony osobistej i posiłki.

Oprócz tego terytorialsi włączyli się w pomoc kombatantom oraz osobom starszym i w kwarantannie. Współpracują z samorządem, instytucjami miejskimi oraz organizacjami społecznymi, np. Caritas.

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają osoby starsze. Fot. DWOT

Fot. DWOT

Fot. DWOT

Redakcja: Ł.Węglewski za materiały prasowe 16 DZ i 4 W-M BOT

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wojsko Polskie, oddawanie krwi, wojska obrony terytorialnej, 16. Dywizja Zmechanizowana, koronawirus
Myśliwi także mają zakaz wstępu do lasu

Zakaz wstępu do lasów - wbrew doniesieniom medialnym - obejmuje także myśliwych. Od 3 do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani –...

Zamknij
RadioOlsztynTV