Żołnierze z Warmii i Mazur na granicy polsko-białoruskiej. Czym się tam zajmują?
Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczą w operacji „Silne Wsparcie”. Jest ona prowadzona na terenach objętych stanem wyjątkowym w pasie przygranicznym z Białorusią. Na granicy obecni są także żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej.
Zadaniem żołnierzy jest pomoc lokalnym społecznościom oraz ochrona przed działaniami hybrydowymi – mówiła rzeczniczka prasowa 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej Paulina Kucińska.
Na granicę z Białorusią zostało skierowanych 4 żołnierzy. Jedni prowadzą patrole w powietrzu w okolicach Suwałk bezzałogowymi jednostkami, drudzy patrole na wodzie na rzecze Bug w okolicach Lublina.
Obraz z bezzałogowców umożliwia bardzo dokładne lokalizowanie miejsc aktywności imigrantów, w tym przygotowywania się do nielegalnego przejścia przez granice. Pozyskane w ten sposób informacje są przekazywane straży granicznej.
Na polsko-białoruskiej granicy służbę pełnią także żołnierze 16. Dywizji Zmechanizowanej. W jej skład wchodzi siedem jednostek wojskowych, między innymi oddziały pancerne, artyleryjskie i przeciwlotnicze. Od 2019 roku siedzibą dywizji jest Olsztyn. Jak informował major Marek Nabzdyjak, rzecznik 16. Dywizji Zmechanizowanej, żołnierze głównie patrolują teren wspólnie ze strażą graniczną.
Są to zarówno piesze patrole, jak i mobilne. Cały czas dokonywana jest rozbudowa inżynieryjna granicy polsko-białoruskiej. Żołnierze budują posterunki obserwacyjno-ochronne, jak również zintegrowaną zaporę.
W tej chwili na granicy służy ponad 5 tysięcy żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej oraz 12. dywizji ze Szczecina.
Autor: B. Gajlewska/W-MBOT
Redakcja: M. Rutynowski