Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierze Wyklęci patronami ulic

Fot. Łukasz Węglewski

Kilkunastu bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1945-1963 zostanie patronami ulic na powstającym w Iławie Osiedlu Żołnierzy Wyklętych.

Zdecydowała o tym, na ostatniej sesji, rada miejska. Na 21 radnych tylko jeden wstrzymał się od głosu, pozostali byli „za” – poinformował burmistrz Iławy Adam Żyliński. Władzom miasta zależało, żeby nie upolityczniać tej inicjatywy, dlatego, jak powiedział, wybrano nazwiska osób o życiorysach, które nie wzbudzają kontrowersji.

Osiedle Żołnierzy Wyklętych ma powstać w środkowo-wschodniej części miasta, na obszarze otoczonym rozlewiskiem rzeki Iławki. Gmina kończy uzbrajanie tego miejsca. Sprzedała już około 150 działek pod domy jednorodzinne. Przewidziała też kilkuhektarowy teren pod budownictwo wielorodzinne. Pierwsze domy mają być gotowe w ciągu dwóch lat. Na razie zaprojektowano 14 ulic.

Zgodnie z uchwałą iławskiej rady miasta ulicom, które powstaną na nowym osiedlu nadano nazwy: Żołnierzy Wyklętych, rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny ps. Inka, Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, Józefa Franczaka ps. Lalek, Kazimierza Kamieńskiego ps. Huzar, Franciszka Niepokólczyckiego ps. Halny, Jerzego Jaskulskiego ps. Zagończyk, Antoniego Hedy ps. Szary, Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc, Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój i Henryka Flamego ps. Bartek.

 

(PAP/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Iława, żołnierze wyklęci, ulica, nazwa
Elblążanie oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Oddali część żołnierzom, którzy zginęli walcząc o naszą wolność i niepodległość. W Elblągu po raz pierwszy odbył się marsz Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy i organizatorzy podkreślali,...

Zamknij
RadioOlsztynTV