Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierze NATO stacjonujący w Bemowie Piskim obchodzą Dzień Niepodległości. „Możemy dowiedzieć się więcej o polskiej kulturze i historii”

Żołnierze grupy batalionowej NATO. Fot. K. Pakulnicki

Stacjonujący w Bemowie Piskim w województwie warmińsko-mazurskim żołnierze NATO z Wielkiej Brytanii, USA, Rumunii i Chorwacji przyjechali do Warszawy na zaproszenie Polskiej Fundacji Narodowej w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Dzisiaj odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego i Izbę Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego. Warszawę po raz pierwszy odwiedziła między innymi Ciobanu Corina z rumuńskiego kontyngentu:

Bardzo się cieszę, że mogę się dowiedzieć więcej o polskiej kulturze i historii. Myślę, że historia Polski była trudna, ale dobrze się skończyła. Nasze narody łączy to, że mają silną armię i były bardzo zaangażowane w zdobywanie wolności.

00:00 / 00:00

Dla wielu żołnierzy NATO wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego jest wielkim przeżyciem. Jak powiedział Michael Wallis z Królewskiej Żandarmerii Wojskowej można mówić o podobieństwie pomiędzy Polakami i Brytyjczykami walczącymi o wolność:

Myślę, że to oczywiste, że Polacy i Brytyjczycy walczyli o wolność i niepodległość swoich narodów w podobnych konfliktach w historii. Dlatego uważam, że to wspaniałe móc zobaczyć tutaj, jak podobne są do siebie nasze narody.

00:00 / 00:00

Krótkie wyjazdy edukacyjne do najważniejszych miejsc związanych z polską historią, także współczesną, organizowane są przez Polską Fundację Narodową w ramach realizowanego od ponad dwóch lat projektu „Zwiastun”. Żołnierze stacjonujący na terenie Polski w ramach kontyngentu NATO odwiedzają Warszawę, Trójmiasto, Wrocław i Kraków. Jutro żołnierze NATO wezmą udział w Biegu Niepodległości. Następnie odwiedzą Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

 

Źródło: IAR
Redakcja: L. Tekielski/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żołnierze, nato
Zginęli podczas pełnienia misji stabilizacyjnej. Elbląski Pułk Logistyczny pamięta o żołnierzach poległych w Iraku

Elbląski 16. Pułk Logistyczny niedawno zmienił miejsce stacjonowania. Wraz z nim przeniesione zostały tablice poświęcone poległym w Iraku żołnierzom elbląskiego 16. Batalionu Remontowego - kpr. Andrzejowi...

Zamknij
RadioOlsztynTV