Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierze NATO rozpoczynają dziś ćwiczenia w Orzyszu

Na poligonie w Bemowie Piskim uroczyście powitano ponad 1200 żołnierzy grupy batalionowej NATO. Fot. K. Pakulnicki

Około 2,5 tysiąca żołnierzy, w tym batalionowa grupa bojowa NATO, bierze udział w rozpoczynających się w Orzyszu ćwiczeniach Puma.

Żołnierze trenować będą obronę i odzyskiwanie terytorium, a dowódcy sprawdzać sposób kierowania formacją wielonarodową. Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej generał Jarosław Gromadziński powiedział, że w ćwiczeniach na poligonie w Orzyszu, które potrwają do 26 maja, weźmie udział I Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich oraz wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, która jest częścią 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. Od kwietnia żołnierze Sojuszu wzmacniają wschodnią flankę NATO.

Celem ćwiczeń Puma jest zgranie elementów i dowodzenia w sytuacji wprowadzenia nowego batalionu do struktury brygady, batalion jest podporządkowany szkoleniowo 15 Brygadzie Zmechanizowanej, zatem sprawdzamy także sposób kierowania batalionem przez brygadę.

Scenariusz tegorocznych ćwiczeń Puma zakłada wybuch konfliktu zbrojnego, ale nie w klasycznym znaczeniu, lecz w sytuacji wojny hybrydowej. Jak wyjaśnił kierujący ćwiczeniami generał Gromadziński, pierwszy etap ćwiczeń, w którym wojsko podnosi gotowość bojową, przewiduje narastanie konfliktu. W drugim etapie żołnierze przystępować będą do obrony terytorium. Taka strategia jest zgodna z 5. artykułem NATO, który mówi o tym, że w przypadku ataku na jedno z państw NATO, pozostali członkowie udzielą mu pomocy.

W scenariuszu przewidujemy, że przeciwnik włamuje się na nasze terytorium, w rezultacie żołnierze przechodzą na obronne rubieże, następnie zatrzymują przeciwnika, przystępują do kontrataku i odzyskują utracony teren.

Na poligonie w Orzyszu użyty zostanie sprzęt wszystkich rodzajów wojsk wchodzących w skład brygady w tym pododdziały czołgów, bojowe wozy piechoty, amerykańskie Strykery, a także artyleria i siły przeciwlotnicze.

Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej generał Gromadziński dobrze ocenia dotychczasowy ponad miesięczny już pobyt batalionowej grupy bojowej NATO, w skład której wchodzą Amerykanie, Brytyjczycy i Rumuni, a prawdopodobnie od jesieni wzmocnią ją Chorwaci. Podkreślił że ćwiczenia, które odbywały się w poprzednich latach, były organizowane z udziałem międzynarodowych sił, w tym także amerykańskich, obecnie batalionowa grupa NATO stacjonująca w Orzyszu jest częścią 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Pierwszy miesiąc poświęciliśmy na naukę i dogrywanie elementów, bo Amerykanie musieli przejąć nasze procedury, sposób organizacji pracy i koordynacji szkolenia. Jesteśmy po pierwszych szkoleniach połączonych rodzajów broni i służb. Amerykanie byli wspierani przez polskich saperów i osłaniani przez polskie czołgi, rumuńskie wojska przeciwlotnicze wspierały polskie kompanie zmechanizowane.

Jak powiedział generał Jarosław Gromadziński w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej przyjęto język angielski za podstawowy w komunikacji w działaniach bojowych i to także wymaga zgrania i koordynacji.
(PAP/ALibudzka/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, armia, ćwiczenia, Orzysz, poligon, Puma
W Orzyszu pożegnano żołnierzy, którzy jadą na misję do Afganistanu

W Orzyszu pożegnano żołnierzy, którzy jadą na misję do Afganistanu. Cały kontyngent liczy 250 osób. To typowa misja doradczo-szkoleniowa – mówi dowódca kontyngentu płk Piotr Fajkowski....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV