Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zniżka na usługi fryzjerskie i pieniądze w zamian za głosowanie. Łapownictwo wyborcze i łamanie ciszy na Warmii i Mazurach

W całym kraju trwa cisza wyborcza. Do tej pory na Warmii i Mazurach ośmiokrotnie złamano ciszę wyborczą, m.in. w Mikołajkach, Mrągowie, w Bartoszycach i koło Kętrzyna.

Policjanci odnotowali też dwa przypadki podejrzenia popełnienia przestępstwa łapownictwa wyborczego. W Gołdapi, w zamian za głosowanie na określonego kandydata oferowano 20-procentową zniżkę w zakładzie fryzjerskim, a w Działdowie za to samo oferowano pieniądze. Za takie przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Wieczorem warmińsko-mazurska policja odnotował kolejne 4 przypadki naruszenia ciszy wyborczej. W sumie w sobotę było 12 incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej.

Jak powiedział oficer prasowy komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie Rafał Jackowski wieczorem w Olecku, Działdowie i Mrągowie odnotowano przypadki zrywania plakatów wyborczych. W Gołdapi policja otrzymała sygnał o możliwości zawieszenia nowego plakatu. Podobne incydenty odnotowano także w Kętrzynie, Ostródzie, Bartoszycach i Mikołajkach. Zrywanie plakatów kwalifikowane jest jako wykroczenie zagrożone karą grzywny do 500 złotych.

Wykroczenia polegały głównie na niszczeniu banerów wyborczych oraz ich zrywaniu. W Mikołajkach dwóch mężczyzn zostało za to ukaranych mandatami. O dwóch przestępstwach zostaliśmy poinformowani w Gołdapi i Działdowie. W Gołdapi w jednym z salonów fryzjerskich oferowana była zniżka na usługi w zamian za oddanie głosu na wybranego kandydata. W Działdowie za głosowanie na konkretnego kandydata oferowano drobną sumę pieniędzy.

informuje aspirant Rafał Jackowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Przypomnijmy, że do końca głosowania w niedzielę czyli do godziny 21, w całym kraju obowiązuje cisza wyborcza. A to oznacza, że nie wolno prowadzić agitacji wyborczej ani rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. W całym kraju do soboty do godziny 14 odnotowano 137 incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej. W tym czasie nie można agitować na rzecz żadnego z kandydatów, nielegalne jest też publikowanie sondaży.


Autor: K.Kantor/W.Chromy
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przestępstwo, cisza wyborcza
Dziś wybory prezydenckie. Lokale wyborcze są otwarte do 21.00

Od północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych w Polsce nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się dziś o...

Zamknij
RadioOlsztynTV