Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znęcał się nad bezdomnymi i na tym zarabiał. Akt oskarżenia przeciwko patostreamerowi z Ełku

Prokuratura Rejonowa w Ełku oskarżyła 26-letniego mieszkańca tego miasta o psychiczne znęcanie się – w formie tzw. patostreamingu – nad osobami bezdomnymi. Według śledczych mężczyzna uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu.

W akcie oskarżenia 26-latkowi zarzucono, że od grudnia 2021 r. do lutego 2022 r. znęcał się psychicznie nad osobami, które były nieporadne ze względu na swój stan psychiczny wynikający z zaburzeń rozwoju umysłowego, uzależnienia od alkoholu oraz ze względu na krytyczne położenie wynikające z bezdomności.

Pokrzywdzonymi było pięć ustalonych osób oraz inne osoby, których tożsamości nie ustalono. Wszyscy byli bezdomnymi

– przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Wojciech Piktel.

Mężczyznę oskarżono, że transmitował, nagrywał i publikował na YouTube filmy z udziałem pokrzywdzonych, które miały charakter ośmieszający, poniżający i uwłaczający godności ludzkiej.

Jak ustalono, oskarżony uczynił sobie z takiej działalności stałe źródło dochodu, bo za możliwość skomentowania zachowania osób bezdomnych pobierał od internautów opłaty.

W komentarzach tych szydzono z nich i obrażano

– zaznaczył prokurator Piktel.

Akt oskarżenia przeciwko 26-latkowi prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Ełku. Za znęcanie się nad osobą nieporadną i uczynienie sobie z tego przestępstwa stałego źródła dochodu grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

O sprawie kontrowersyjnych transmisji stało się głośno przed rokiem, po sygnale od jednej z mieszkanek Ełku. Jak podawały wówczas lokalne media, mężczyzna jest znany w sieci jako „Papa Smerfik”.

Miał on zgromadzić kilku bezdomnych w wynajętej kawalerce.

Kupuje im alkohol i inne używki, a następnie transmituje ich patologiczne zachowania w Internecie. Na upokarzaniu bezdomnych Rafał Ś. zarabia pokaźne sumy

– informowała wówczas redakcja Interwencji Polsatu.

Patostreaming to internetowe transmisje o cechach różnego rodzaju patologii, zawierające przemoc, treści wulgarne i obsceniczne. Specyfika tego zjawiska polega na regularnym publikowaniu patologicznych treści i zarabianiu na tym.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, Ełk, bezdomni, oskarżenie, znęcanie się, akt oskarżenia, oskarżony, patostreaming, patostreamer, znęcanie się nad bezdomnymi
Nowa noclegownia w Olsztynie. Sypiący się budynek zastąpi nowy obiekt

Budynek, który dziś zapewnia schronienie osobom bezdomnym i potrzebującym pomocy, jest w fatalnym stanie technicznym i nie spełnia norm dla tego typu obiektów. W tym tygodniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV