Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy zwycięzcę finału wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy Rolniczej

Fot. M. Kwiatkowska

Rolnik z Nowego Dworu pod Lidzbarkiem Welskim zwyciężył w finale wojewódzkim Olimpiady Wiedzy Rolniczej, Ochrony Środowiska i BHP w Rolnictwie.

Przemysław Łożyński jest hodowcą bydła mlecznego i jak podkreślił, nowoczesny rolnik musi mieć dużą wiedzę:

Lubię tego rodzaju współzawodnictwo, lubię się sprawdzać i wychodzi mi to bardzo dobrze (…) Rolnik musi być teraz ekonomistą, zajmować się uprawą roślin, hodowlą zwierząt, znać podstawowe prawo i wiele innych zagadnień, takich jak: mechanika. Żeby sobie radzić trzeba mieć dużą wiedzę.

00:00 / 00:00

– Stawiamy na poszerzanie wiedzy – mówiła Małgorzata Micińska-Wąsik z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Podczas olimpiady stawiamy na promocję uczenia się przez całe życie oraz postawy poszukiwania, a nie zostawania na tym co jest tu i teraz.

00:00 / 00:00

Do ścisłego finału przeszło sześciu rolników m.in. Mateusz Malko z Bogatyńskich w powiecie lidzbarskim, który w olimpiadzie startował już po raz trzeci.

Motywuje do nauki, to też satysfakcja, że ta wiedza jest. Można przy okazji zdobyć jakieś nagrody. Wiedza teraz się najbardziej liczy, bez niej nic nie zrobimy.

00:00 / 00:00

– Rolnicy byli dobrze przygotowani – przyznaje Rodian Pawłowski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Było widać, że część osób ma rozległą wiedzę. Było to widać np. przy pytaniach dotyczących programów wsparcia oferowanych przez ARiMR, restrukturyzacji małych gospodarstw czy premie dla młodych rolników. Taką wiedzę mieli w małym palcu.

00:00 / 00:00

W tegorocznej olimpiadzie wystartowało ponad 200 młodych rolników z województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konkurs, rolnicy, rolnik, ODR
Powrót ASF i nadmiar ukraińskiego zboża. Tego obawiają się rolnicy

Rolnicy z powiatu nowomiejskiego spotkali się z politykami, by rozmawiać o aktualnych problemach. Powiat nowomiejski był regionalnym zagłębiem hodowli świń. W ostatnich latach hodowcy ucierpieli z...

Zamknij
RadioOlsztynTV