Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Znamy nazwisko nowego proboszcza olsztyńskiej katedry

ks. kan. dr Artur Oględzki Fot. archiwum

Parafia katedralną św. Jakuba w Olsztynie od 1 lipca pokieruje ks. kan. dr Artur Oględzki – poinformowała kuria metropolitalna w Olsztynie. Dotychczasowy proboszcz katedry ks. prał. dr Andrzej Lesiński przechodzi na emeryturę.

Olsztyńska katedra jest drugim co do ważności – po archikatedrze we Fromborku – kościołem na Warmii. Tu odbywają się główne uroczystości z udziałem arcybiskupa warmińskiego, w katedrze sprawowane są nabożeństwa związane ze świętami państwowymi. Świątynia z XIV w. jest jednym z najcenniejszych zabytków Olsztyna i jednocześnie najstarszym kościołem w mieście.

Dotychczasowy proboszcz parafii katedralnej ks. prał. dr Andrzej Lesiński w ostatnim czasie poinformował, że od 1 lipca przechodzi na emeryturę. Kuria metropolitalna w Olsztynie na swoich stronach internetowych poinformowała, że miejsce ks. Lesińskiego zajmie ks. kan. dr Artur Oględzki.

Ksiądz Oględzki od 2013 r. jest proboszczem parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bartoszycach, wcześniej pracował m.in. w kurii jako jej rzecznik prasowy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1996 r.

Każda parafia jest inna, inna struktura socjologiczna, każda niesie ze sobą nowe wzywania, które jeszcze przed nami. Obecne czasy wymagają od nas, kapłanów, przede wszystkim bycie duszpasterzem, na drugim miejscu jest administrowanie wspólnotą

– powiedział w cytowanej przez kurię wypowiedzi ks. Artur Oględzki.

W komunikacie o zmianach personalnych w metropolii warmińskiej kuria poinformowała, że od lipca na emeryturę przejdzie sześciu księży proboszczów. W tym roku w Olsztynie z powodu braku kandydatów nie odbyły się święcenia kapłańskie. Stało się to po raz pierwszy od ponad 70 lat.

Zasadniczym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę przy wyborze proboszczów i administratorów, jest dobro ludu Bożego. Dochodzą do tego oczywiście kompetencje, możliwości, zdolności m.in. umiejętność pozyskiwania dotacji, co jest ważne przy zabytkowych świątyniach. Kryteriów jest wiele, musimy je dobrze rozeznać, co jest szczególnie ważne, gdyż zawęża nam się grono kandydatów i coraz ciężej jest wszystko dopasować wobec oczekiwań. Z jednej strony oczekujemy kapłańskiej postawy związanej z duchowością, wrażliwością, umiejętnościami duszpasterskimi, a z drugiej strony konieczne są również umiejętności administracyjno-gospodarcze

– powiedział w zamieszczonym na stronie kurii komunikacie metropolita warmiński abp Józef Górzyński.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w katedra, proboszcz, ks. Artur Oględzki
Odchodzi proboszcz katedry w Olsztynie. Za posługę dziękowali mu samorządowcy i wierni

Proboszcz parafii katedralnej w Olsztynie przechodzi na emeryturę. Ks. Andrzej Lesiński poinformował o tym wiernych na mszy z okazji 50-lecia swoich święceń kapłańskich. - Od pierwszego...

Zamknij
RadioOlsztynTV