Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmienna sytuacja hydrologiczna na Żuławach i Zalewie Wiślanym

Fot. Lech Muszyński PAP

Na terenie Zalewu Wiślanego oraz Żuław stale monitorowana jest sytuacja hydrologiczna. Od kilku dni, z powodu opadów deszczu i silnego wiatru, w newralgicznych miejscach podnosił się poziom wody.

Do godziny 18 obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Kolorem pomarańczowym – oznaczającym wysokie prawdopodobieństwo wezbrania wód i przekroczenia stanów ostrzegawczych – objęto zarówno Zalew Wiślany jak i Żuławy.

W zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego ostrzeżenie dotyczy Elbląga oraz okolicznych gmin. Na chwilę obecną nie ma groźby przerwania wałów przeciwpowodziowych, ale w każdej chwili ten stan rzeczy może zmienić ciągły napór nagromadzonej wody. Sytuacja jest monitorowana przez lokalny samorząd i służby hydrologiczne.

Wójt Gronowa Elbląskiego Marcin Ślęzak potwierdził, że sytuacja jest pod kontrolą.

Pomimo tego, że stany wód są wysokie cały czas je obserwujemy. Na razie woda nie dochodzi do stanów pogotowia przeciwpodziowego. Kontrolujemy urządzenia

– stwierdził.

Pomimo powoli opadającej wody zapowiadane opady deszczu i deszczu ze śniegiem mogą działać na niekorzyść mieszkańców Gronowa Elbląskiego.

Jeżeli chodzi o aurę, sytuacja nie jest satysfakcjonująca. Mamy półtora dnia, w porywach do dwóch dni z ciągłymi opadami deszczu. Nie ma jednak silnego wiatru, który mógłby zmienić kierunek, ale woda naporowa jest jak lokomotywa. Potrzebuje ona czasu, żeby się zatrzymać, ustabilizować oraz wrócić tam skąd przybyła

– dodał wójt Gronowa Elbląskiego.

Jak pokazała sytuacja z sąsiedniej gminy Markusy nie tylko niekorzystna aura przyczyniła się do zwiększenia niebezpieczeństwa mieszkańców Żuław. W kilku miejscach bobry uszkodziły wały przeciwpowodziowe, przez które przelała się nagromadzona woda.

W poniedziałek, od godziny 6 rano, IMGW prognozuje wydanie kolejnego ostrzeżenia hydrologicznego, którym objęte zostaną powiaty elbląski i braniewski. Synoptycy przewidują wezbranie wód wraz z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

 

 

 

Więcej w Elbląg, Żuławy, woda, podtopienia, Zalew Wiślany, deszcz, ostrzeżenie, IMGW, Gronowo Elbląskie
Elbląskie muzeum szuka eksponatów. Pomóc może każdy

To będzie powrót do elbląskich lat sześćdziesiątych. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu przygotowuje nową ekspozycję i poszukuje przedmiotów z tamtych lat. Muzeum chce przyjrzeć się wszystkim pamiątkom,...

Zamknij
RadioOlsztynTV