Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmienił się komfort przepraw przez dwie mazurskie śluzy. Skorzystało z nich ponad 20 tysięcy jednostek

Fot. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

W minionym sezonie żeglugowym, czyli od maja do końca października, przez system dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II przepłynęło około 20 tys. jachtów i statków – poinformowały Wody Polskie.

W minionym sezonie żeglugowym przez tzw. starą śluzę Guzianka przepłynęło 7 tys. jednostek, a przez nową śluzę, która pracowała drugi sezon – prawie 13 tys.

W tym sezonie żeglugowym nie było wielogodzinnych kolejek oczekujących na śluzowanie. Przeprawy odbywały się na bieżąco, a wodniacy i żeglarze wielokrotnie podkreślali, że zmienił się komfort przeprawy i skrócił czas samego śluzowania

– podkreśliła rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Śluzy Guzianka I oraz II oddzielają jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Między tymi akwenami różnica poziomu lustra wody wynosi 2 metry. W ostatnich latach, gdy rosła liczba żeglarzy, na śluzie w Guziance tworzyły się długie kolejki. W związku z tym Wody Polskie zbudowały obok kolejną śluzę – Guzianka II.

Budowa nowej Guzianki rozpoczęła się w październiku 2018 r. i kosztowała ponad 30 mln zł – z tego środki UE stanowiły ponad 16 mln zł, środki budżetu państwa – ponad 3 mln zł, a pozostałe pieniądze to wkład własny Wód Polskich. Uruchomiono ją w 2020 roku i była to pierwsza od czasów II wojny światowej tego typu inwestycja na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

W sezonie roku 2020 przez obie Guzianki prześluzowano rekordową liczbę 22 tys. statków i jachtów. Dla porównania, zanim nie było nowej śluzy, przez Guziankę przepłynęło w sezonie 2019 15,4 tys. jednostek. Wielokrotnie żeglarze na śluzowanie czekali nawet kilka godzin.

Jeszcze w tym roku Wody Polskie zamierzają ogłosić przetarg na remont starej śluzy Guzianka.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śluza, Guzianka II
Zobacz jak powstaje „serce” kanału na Mierzei Wiślanej

Na śluzie, która będzie sercem kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym trwa betonowanie tzw. wanny szczelnej. Jest to ogromna komora o długości 230 m,...

Zamknij
RadioOlsztynTV