Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany w rekrutacji do szkół średnich w Olsztynie. Uczniowie będą mieli prościej

Zmieniają się zasady rekrutacji do szkół średnich w Olsztynie. W tym roku podstawówki kończy więcej niż zazwyczaj uczniów, dlatego miasto szuka rozwiązań, by wszystkim zapewnić miejsce w szkole średniej.

Zmiana dotyczy liczby szkół, jakie może wybrać uczeń. Do tej pory w systemie rekrutacyjnym można było zaznaczyć co najwyżej trzy preferowane przez ucznia szkoły średnie. Teraz te ograniczenia zostają zniesione.

Jak powiedziała Radiu Olsztyn zastępca prezydenta Olsztyna Ewa Kaliszuk, nie będzie limitu ani wybieranej liczby szkół, ani oddziałów w danej szkole. Dzięki temu ma być mniejsze ryzyko, że uczeń wypadnie z rekrutacji, jeżeli nie zostanie zakwalifikowany do wybranej przez siebie szkoły.

– Do tej pory można było wskazać co najwyżej trzy szkoły, ale wielu uczniów systemie rekrutacyjnym wpisywało tylko jedną placówkę – mówi Ewa Kaliszuk.

Było sporo nerwów, dlatego że dzieci wybierały tylko jedną szkołę, bo miały marzenie znaleźć się w tej szkole, w danym oddziale. W związku z tym nie skorzystały z pozostałych możliwości preferencyjnych. W momencie, kiedy zabrakło punktów, dziecko wypadało z systemu i budziło to naturalne nerwy i stres w tym pierwszym okresie rekrutacyjnym.

00:00 / 00:00

Takie sytuacje były częste rok temu, kiedy również miejsca w szkole ponadpodstawowej szukała większa liczba uczniów – wtedy po pierwszym etapie rekrutacji bez szkoły było ok. 30 procent uczniów.

Dodatkowo liczba miejsc w szkołach średnich została – wzorem ubiegłego roku – powiększona o około 30 procent.

Kumulacja roczników to efekt tego, że 8 lat temu do pierwszej klasy podstawówek z ówczesnymi 7-latkami poszła połowa rocznika 6-latków.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uczeń, rekrutacja, Ewa Kaliszuk, szkoła średnia
Marihuana w jednej ze szkół. Uczniowie palili na lekcji

Nauczycielka jednej ze szkół ponadpodstawowych w Elblągu przyłapała dwóch uczniów na paleniu narkotyków. Nastolatkowie mieli też przy sobie woreczki z marihuaną. Policjanci znaleźli przy nastolatkach 20...

Zamknij
RadioOlsztynTV