Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany na granicy z obwodem kaliningradzkim podczas mundialu

Przejście graniczne w Grzechotkach, fot. W-M OSG

Służby graniczne apelują do kibiców udających się podczas mistrzostw świata na mecze do Kaliningradu, by odpowiednio wcześniej stawiali się do odpraw drogowych na polsko-rosyjskich przejściach granicznych. Głównym przejściem dla kibiców będą Grzechotki.

Piłkarski turniej rozpocznie się w Federacji Rosyjskiej 14 czerwca i potrwa do 15 lipca. W Kaliningradzie odbędą się cztery mecze: 16 czerwca Chorwacja – Nigeria, 22 czerwca Serbia – Szwajcaria, 25 czerwca Hiszpania – Maroko i 28 czerwca Anglia – Belgia.

Jak powiedział Ryszard Chudy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, polskie służby są w stałym kontakcie z rosyjskimi. Według Rosjan na mecze na stadionie w Kaliningradzie sprzedano 91 tys. biletów. Do Kaliningradu kibice będą podróżowali nie tylko przez przejścia drogowe, ale także statkami z Gdańska, samolotami i koleją. Będzie wśród nich kilka tysięcy Polaków, ale także kibice spoza kontynentu, w tym Amerykanie i Chińczycy – podają polskie służby. Według przewidywań służb granicznych na każdy mecz w Kaliningradzie przez drogowe przejścia polsko-rosyjskie przejedzie około 5 tysięcy kibiców. Najwięcej jest spodziewanych na meczu Anglia – Belgia; samych Belgów ma przyjechać dwa tysiące, a Anglików trzy tysiące.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz przypomniała, że zgodnie z procedurami określonymi przez Rosję kibic jadący na mecz musi mieć ważny paszport i FAN-ID, czyli paszport kibica. Tacy podróżni będą mogli od 4 czerwca do 15 lipca wjechać do Rosji bez wiz, ale powinni opuścić Federację Rosyjską do 25 lipca. FAN- ID umożliwia także bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną w Rosji.

Służby graniczne apelują do jadących do Kaliningradu kibiców, by w miarę możliwości stawiali się do odpraw na polsko-rosyjskie przejścia graniczne odpowiednio wcześniej. Co ważne – w dniach meczów wszystkie pasy będą pasami wjazdowymi do Rosji.Samochody ciężarowe będą kierowane na przejście do Bezled. – Kontaktujemy się z przewoźnikami i apelujemy do nich, by kierowcy tirów wybierali inne terminy przewozu towarów – powiedział Chudy.

Warmińsko-mazurska straż graniczna przypomina, że na stronie internetowej www.granica.gov.pl podróżni mogą sprawdzić na obrazie z kamer, jakie jest natężenie ruchu na drogach dojazdowych i przejściach granicznych.

 

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grzechotki, mundial, Rosja, Bezledy, przejście graniczne
W Elblągu i Iławie zapowiedziano już mundialową strefę kibica. Czy podobna powstanie w Olsztynie?

Już w najbliższy czwartek, 14 czerwca, w Rosji rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wiadomo, że w województwie warmińsko-mazurskim strefy kibica powstaną w Iławie i...

Zamknij
RadioOlsztynTV