Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł założyciel Galerii EL

W wieku 85 lat zmarł Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski – pomysłodawca, twórca i pierwszy szef Laboratorium Sztuki Galeria El w Elblągu

Nie żyje Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski – pomysłodawca, twórca i pierwszy szef Laboratorium Sztuki Galeria El w Elblągu.

Galeria El powstała w 1961 roku w średniowiecznym kościele dominikańskim, który dzięki temu uniknął zagłady. Gerard Kwiatkowski stworzył tam miejsce dla nowoczesnych twórców sztuki. Był kuratorem pięciu edycji Biennale Form Przestrzennych. Kilka lat temu podarował Galerii El ogromną kolekcję dzieł awangardowych artystów z całego świata. Za zasługi dla miasta otrzymał Honorowe Obywatelstwo Elbląga, za zasługi dla polskiej kultury został wyróżniony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

– To wielkie szczęście dla Elbląga, że Gerard Kwiatkowski w nim się znalazł – podkreśla historyk sztuki Jarosław Denisiuk, obecny dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL.

00:00 / 00:00

Gerard Kwiatkowski mimo, że opuścił Elbląg wiele lat temu czuł się jego obywatelem. Tak mówił podczas ceremonii wręczenia mu Honorowego Obywatelstwa w 2011 roku.

00:00 / 00:00

Gerard Kwiatkowski zmarł w Niemczech, gdzie mieszkał od połowy lat 70. ubiegłego wieku. Założył tam tzw. stacje sztuki. Powstały one m.in. w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, w Huenfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Kleinsassen. Od 1975 roku prowadził Wolną Akademię Sztuki w Huenfeld, a w 1990 roku otworzył Museum of Modern Art z kolekcją o profilu międzynarodowym, skupiającą prace twórców o rodowodzie konstruktywistycznym.

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Galeria El
Elbląg nie wie co zrobić z dawnym kąpieliskiem

Władze Elbląga ogłoszą konkurs na koncepcję zagospodarowania niszczejącego od kilku lat otwartego kąpieliska przy ul. Spacerowej. Zostało ono zamknięta za czasów prezydenta Grzegorza Nowaczyka. Kąpielisko od...

Zamknij
RadioOlsztynTV