Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -5 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł major Józef Rusak ps. „Bylina”

Na zdjęciu archiwalnym – Józef Rusak/PAP/Tomasz Waszczuk

Zmarł major Józef Rusak ps. „Bylina”, jeden z pierwszych żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK. Miał 101 lat.

O śmierci poinformowała organizacja Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich. Józef Rusak ps. „Bylina” urodził się 17 marca 1920 r. we wsi Falewicze. Działał w konspiracji, a od 1943 r. został łącznikiem w oddziale por. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”. Po rozbrojeniu tego oddziału przez partyzantów sowieckich i wymordowaniu jego pięćdziesięciu członków oraz „Kmicica”, nowym dowódcą pozostałych członków został mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, który przekształcił ten oddział w 5. Wileńską Brygadę AK.

Przed kilkoma laty major Józef Rusak mówił na naszej antenie, że był z Łupaszką od początku.

00:00 / 00:00

Po wojnie zamieszkał w Lidzbarku Warmińskim, gdzie w 1948 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchań był torturowany i namawiany do współpracy przeciwko „Łupaszce”. Zwolniony z więzienia został w 1953 r. i był inwigilowany z przerwami aż do 1989 r.

W 2020 roku odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Był związany z 4. Warmińsko-Mazurską Brygadą WOT.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rajd konny ku czci Łupaszki. Uczcili pamięć płk. Zygmunta Szendzielarza

Kilkudziesięciu kawalerzystów z całej Polski przyjechało na Warmię, by wziąć udział w Rajdzie Konnym ku czci pułkownika Zygmunta Szendzielarza Łupaszki. W sobotę jeźdźcy oraz trzy zaprzęgi...

Zamknij
RadioOlsztynTV