Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmarł aktor Jan Pęczek. Miał 71 lat

Jan Pęczek

27 lipca, po długiej chorobie, zmarł aktor Jan Pęczek. Informację przekazał Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie, na stronie internetowej teatru. Artysta miał 71 lat.

Od blisko czterdziestu lat aktor był związany z warszawskim Teatrem Współczesnym. Jak przypomniał we wpisie pożegnalnym Maciej Englert, Jan Pęczek był nie tylko aktorem, ale również autorem choreografii i ruchu scenicznego w wielu przedstawieniach, m.in. „Mistrz i Małgorzata”, „Martwe dusze”, a także „Wniebowstąpienie” oraz „To idzie młodość”.

Był osobą spolegliwą, w prawdziwym znaczeniu tego słowa, można było na nim polegać i jednocześnie ufać, zarówno jako człowiekowi jak i artyście. Skromny, lojalny i ciepły, mimo swojej hardej i dumnej „góralskiej duszy”

– wspomina Englert.

Dyrektor Teatr Współczesnego przypomniał, że zaangażował Jana Pęczka w stanie wojennym. „Działał aktywnie w opozycji i uciekając z jakiegoś „kotła”, złamał pechowo nogę w kostce, która nie bardzo się chciała zrosnąć, ale rwał się do grania, choć każdy krok sprawiał mu ból, mało kto o tym wiedział, nie rozczulał się nad sobą”.

W pożegnalnym wpisie Maciej Englert przypomniał również, że Jan Pęczek w ostatnich miesiącach zmagał się z nieuleczalną chorobą, a dwa miesiące temu zmarła nagle żona artysty, Jadwiga Bargielowska-Pęczek. „Jego siła budziła najwyższy podziw i szacunek” – czytamy we wpisie.

Jan Pęczek występował również w serialach „Barwy Szczęścia”, „Na dobre i na złe” oraz „Samo życie”. W latach 1975-77 i 1978-80 był aktorem olsztyńskiego Teatru im. S. Jaracza.

 

Redakcja: Ł. Sadlak
Źródło: PAP

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nie żyje
Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba. Miał 80 lat. Uroczystości pogrzebowe we wtorek

Nie żyje arcybiskup senior Wojciech Ziemba. Był metropolitą warmińskim przez 10 lat od 2006 roku. Wcześniej kierował archidiecezją białostocką, był też ordynariuszem ełckim oraz biskupem pomocniczym...

Zamknij
RadioOlsztynTV