Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje arcybiskup Wojciech Ziemba. Miał 80 lat. Uroczystości pogrzebowe we wtorek

abp Wojciech Ziemba. Fot. Ł. Węglewski

Nie żyje arcybiskup senior Wojciech Ziemba. Był metropolitą warmińskim przez 10 lat od 2006 roku.

Wcześniej kierował archidiecezją białostocką, był też ordynariuszem ełckim oraz biskupem pomocniczym na Warmii.  W 2006 roku został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą warmińskim. 10 lat później, na ręce papieża Franciszka, złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Wojciech Ziemba miał 80 lat.

Z chrześcijańską nadzieją na życie wieczne w niebie informujemy, że dnia 21 kwietnia 2021 roku, w godzinach wieczornych, odszedł do Domu Ojca Ksiądz Arcybiskup senior Wojciech Ziemba

– czytamy w komunikacie przesłanym przez Kurię Archidiecezji Warmińskiej.

W 2010 roku, w trakcie mszy rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną, arcybiskup Wojciech Ziemba tak mówił o śmierci.

Wojciech Ziemba urodził się 15 października 1941 roku w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne w Diecezji Tarnowskiej. Choć pochodził z Podkarpacia w 1960 roku rozpoczął studia w Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 lat później. Jako wikariusz pracował w w parafii św. Katarzyny Kętrzynie, a następnie w olsztyńskiej parafii św. Jakuba w Olsztynie. Skończył dodatkowe studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Rzymie. Był wicerektorem i rektorem olsztyńskiego seminarium.

Święcenia biskupie otrzymał w 1982 roku. Sakrę biskupią przyjął w katedrze św. Jakuba w Olsztynie. Głównym konsekratorem był kardynał Józef Glemp – arcybiskup metropolita warszawski i prymas Polski, a współkonsekratorami: arcybiskup wrocławski Henryk Gulbinowicz oraz biskup warmiński Jan Obłąk. Został wówczas biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej.

W 1992 roku, po reorganizacji diecezji w Polsce, został biskupem ełckim. W 2000 roku został metropolitą białostockim, a 6 lat później metropolitą warmińskim.

W tym okresie położyłem nacisk na największy walor Warmii, czyli bogatą historię – tak, w rozmowie z dziennikarzami Radia Olsztyn, abp. Wojciech Ziemba mówił w 2016 roku.

Zawołaniem biskupim Wojciecha Ziemby były słowa: „Bóg bogaty w miłosierdzie”. Przesłaniem pozostaną słowa arcybiskupa z 2011 wypowiedziane na naszej antenie przed beatyfikacją św. Jana Pawła II.

15 października 2016 roku papież Franciszek przyjął rezygnację Wojciecha Ziemby z posługi arcybiskupa metropolity warmińskiego z powodu ukończenia 75 roku życia i rozpoczęcia kanonicznej emerytury.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski był przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy i Komisji Misyjnej. Należał do Komisji Duszpasterstwa oraz do Rady Ekonomicznej.

Wspomnienia

Miał wielkie wyczucie historii i tradycji warmińskiej – tak zmarłego arcybiskupa seniora Wojciecha Ziembę wspomina ks. prał. Jacek Wojtkowski, proboszcz katedry we Fromborku.

00:00 / 00:00

Wojciecha Ziembę wspomina też ks. dr hab. Paweł Rabczyński z Wydziału Teologii UWM, były rektor Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie.

Do Pana odszedł człowiek, bez którego trudno wyobrazić sobie egzystencję naszej archidiecezji warmińskiej.

00:00 / 00:00

Jestem ogromnie wdzięczny arcybiskupowi Wojciechowi za sposób, w jaki przekazał mi archidiecezję – mówi aktualny metropolita warmiński. Początkowo Józef Górzyński był arcybiskupem koadiutorem, któremu Wojciech Ziemba przekazywał władzę nad diecezją. Abp Józef Górzyński w rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn podkreślał, że odbywało się to wszystko w „braterskich relacjach”.

00:00 / 00:00

Metropolita warmiński Józef Górzyński dodaje, że Wojciech Ziemba, ze względu na swoje ogromne doświadczenie, był znakomitym doradcą.

00:00 / 00:00

Uroczystości pogrzebowe

Uroczystości pogrzebowe arcybiskupa seniora Wojciecha Ziemby odbędą się w najbliższy wtorek – informuje Kuria Archidiecezji Warmińskiej. Ciało zmarłego hierarchy zostanie złożone w Krypcie Arcybiskupów Warmińskich w bazylice katedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie.

Metropolita warmiński arcybiskup  Józef Górzyński spodziewa się, że w uroczystościach pogrzebowych będzie chciało uczestniczyć wielu kapłanów, arcybiskup senior był bowiem ordynariuszem trzech diecezji. Stąd decyzja o podzieleniu uroczystości na dwa dni.

Pierwsze dwie msze święte żałobne odbędą się w najbliższy poniedziałek. O 17 będą uczestniczyć w niej kapłani, o 19 osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy.

Kolejną mszę żałobną zaplanowano na wtorek na godzinę 9. Natomiast o 12 rozpocznie się msza święta pogrzebowa, po której ciało arcybiskupa seniora Wojciecha Ziemby zostanie złożone do krypty.

Wtorkowe uroczystości pogrzebowe, które rozpoczną się w południe, będzie transmitowało Polskie Radio Olsztyn.

Dziś, 23.04.2021 r., Polskie Radio Olsztyn będzie wspominać zmarłego w minioną środę arcybiskupa seniora Wojciecha Ziembę, byłego metropolitę warmińskiego. Archiwalne nagrania oraz wspomnienia, którymi podzielili się jego bliscy współpracownicy i przyjaciele wyemitujemy w Najlepszej Porze Dnia Radia Olsztyn o godzinie 14:15.

 

Autor: M. Lewiński / B. Gajlewska
Redakcja: Ł. Sadlak / B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nie żyje, Wojciech Ziemba, metropolita, kuria
Na kościołach pojawiły się hasła i symbole strajku kobiet. Teraz trzeba przeprowadzić prace konserwatorskie

Wyrażanie poglądów czy wandalizm? Na trzech olsztyńskich kościołach pojawiło się graffiti z hasłami i symbolami strajku kobiet. W dwóch przypadkach zniszczona została elewacja, a w przypadku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV