Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zjazd Ochotniczych Straży Pożarnych. Problemem jest brak młodej kadry oraz sprzęt

Fot. D. Grzymska

Wybory, medale i odznaczenia, analiza problemów oraz zacieśnianie współpracy. W Olsztynie odbywa się wojewódzki zjazd Związku Ochotniczych Staży Pożarnych.

Gościem zjazdu był m.in. koordynator ds. ochotniczych straży pożarnych w regionie st. brygadier Tomasz Ostrowski. Jego zadaniem jest zacieśnianie współpracy między państwowymi i ochotniczymi strażami pożarnymi. Jak twierdzi, chce poznać problemy wszystkich jednostek i skutecznie wdrożyć ustawę o strażach pożarnych, która weszła w życie 1 stycznia.

Na terenie powiatu ostródzkiego współpracowałem z 53 jednostkami OSP. Problemy są różne: organizacyjne, nieporozumienia z organem prowadzącym, problemy sprzętowe, problemy z wyszkoleniem. 1 stycznia weszła w życie ustawa o ochotniczych strażach pożarnych. Wiele zagadnień poprawni, daje nowe uprawnienia ochotnikom i trzeba ją wdrożyć w życie.

00:00 / 00:00

Koordynator ds. ochotniczych straży pożarnych na Warmii i Mazurach st. brygadier Tomasz Ostrowski jest komendantem powiatowym państwowej straży pożarnej w Ostródzie. Od 1 czerwca będzie pełnił funkcję zastępcy warmińsko-mazurskiego komendanta państwowej straży pożarnej.

Druh Jerzy Gołębiewski, prezes ochotniczej straży pożarnej w Olecku przyznaje, że jego jednostka boryka się z brakiem młodej kadry oraz sprzętem. Jak przekonuje, dotyczy to całej ściany wschodniej regionu.

Problem jest w tym, że brakuje młodzieży. Poza tym nasza tzw. ściana wschodnia boryka się ze sprzętem silnikowym, samochodami. Średni samochód ratowniczo-gaśniczy bez żadnego wyposażenia kosztuje prawie milion złotych.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Z kolei druh Mirosław Cudowski, prezes powiatowego związku OSP w Węgorzewie podkreślał, że współpraca pomiędzy strażakami z państwowych i ochotniczych komend już ma miejsce.

Dużo pomaga nam Państwowa Straż Pożarna. Współpracujemy z nimi. Miejscowość, z której pochodzę otrzymała nowy samochód gaśniczy, stale wymieniany jest sprzęt. Jest dobrze, oby tak dalej.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Podczas zjazdu, po raz drugi w historii regionu, wręczono krzyż rycerski za męstwo, ratowanie życia i ochronę mienia. Odznaczenie otrzymał druh Wiesław Świtaj z OSP w Świętajnie za uratowanie życia sąsiadowi.

Wypłynąłem kajakiem na jezioro. Przy brzegu zauważyłem człowieka, wyskoczyłem z kajaka, wyciągnąłem go na brzeg i zacząłem akcję ratowniczą. Po czterech seriach odzyskał świadomość. Okazało się, że to mój sąsiad.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w straż pożarna, strażacy, OSP, sprzęt
Powołano wojewódzkich koordynatorów ds. OSP. Czym będą się zajmować?

W Warszawie wręczono powołania 16 wojewódzkim koordynatorom ds. Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy będą dbali o współpracę z jednostkami OSP. W woj. warmińsko-mazurskim został nim starszy brygadier...

Zamknij
RadioOlsztynTV