Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Zimna wojna” nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny

Fot: Kino Świat

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego została nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Na nagrodę szansę mają też m.in. meksykańska „Roma” Alfonso Cuarona i libańskie „Kafarnaum” Nadine Labaki.

Wśród nominowanych filmów znalazły się także niemiecki „Never Look Away” Floriana Henckela von Donnersmarcka, meksykańska „Roma” Alfonso Cuarona, libańskie „Kafarnaum” Nadine Labaki, japoński film „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy.

„Zimna wojna” to film o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Okrzykiwany arcydziełem obraz został wcześniej doceniony także m.in. w Cannes za reżyserię oraz pięcioma nagrodami EFA. Polsko-brytyjsko-francuski melodramat o młodej dziewczynie szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek i dojrzałym pianiście, jej instruktorze, to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

Paweł Pawlikowski o Oscary walczy po raz kolejny – w 2014 r. otrzymał statuetkę za „Idę”. Nominacji w kategorii nie otrzymała polsko-kazachsko-rosyjsko-niemiecko koprodukcja „Ayka”.

Do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii „najlepsze zdjęcia” nominowany został także operator „Zimnej wojny”, Łukasz Żal. Paweł Pawlikowski ma zaś szansę na nagrodę w kategorii „najlepszy reżyser”.

Laureatów Oscarów, najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, poznamy 24 lutego. W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 91.

 

Autor: M. Olasz, D. Porycka (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zimna wojna, Paweł Pawlikowski, Oscary 2019, Łukasz Żal
„Granica”- szwedzki kandydat do Oscara już w kinach

Wymykająca się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym, adaptacja opowiadania Johna Ajvide Lindqvista, mistrza powieści grozy, autora bestsellerowej książki „Wpuść mnie", na podstawie której powstał słynny horror „Pozwól mi...

Zamknij
RadioOlsztynTV