Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zimą właściciele nieruchomości muszą odśnieżać chodniki i dachy

Śnieżny poranek w centrum Olsztyna. Fot. BSC

Wtorek przywitał mieszkańców Warmii i Mazur opadami śniegu. Służby przypominają o konieczności odśnieżania także chodników i dachów.

Olsztyńska Straż Miejska przypomina, że odśnieżanie chodnika przylegającego do budynku to obowiązek nie miejskich służb, a właściciela lub zarządcy nieruchomości.

Jeśli chodnik jest położony wzdłuż nieruchomości i bezpośrednio do niej przylega, to w takiej sytuacji właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek usuwać z niego zanieczyszczenia, w tym śnieg i lód

– wyjaśnia Kamil Sułkowski z olsztyńskiej Straży Miejskiej.

Za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat do 100 złotych. Od początku zimy olsztyńscy strażnicy dostali 50 zgłoszeń o nieodśnieżonych chodnikach, na razie mandatów nie było.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji apeluje także o zwracanie uwagi na dachy. Tu również do obowiązków właścicieli należy zadbanie o to, by na dachach nie zalegał śnieg oraz by nie tworzyły się sople i nawisy śnieżne. Co ważne, właściciel obiektu powinien sprawdzać nie tylko grubość pokrywy śnieżnej, ale przede wszystkim jej ciężar.

Bo tu może być duża różnica. 1 centymetr świeżego puchu ma ciężar około 2,5 kilograma na metr kwadratowy dachu. Natomiast jeśli śnieg uległ roztopieniu, a potem zamrożeniu na tym dachu, to ten 1 centymetr ma już 4-krotnie większy ciężar

– zwraca uwagę Maciej Kotarski, warmińsko-mazurski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Za niedopełnienie obowiązku dotyczące sprawdzania stanu dachów grozi nie tylko mandat, ale w skrajnych przypadkach nawet zakaz użytkowania budynku.

Posłuchaj Andrzeja Piedziewicza

Śnieżny poranek w centrum Olsztyna. Fot. BSChromy

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, śnieg
Służby przypominają: za nieodśnieżony chodnik nawet 100 złotych mandatu

Wtorek przywitał mieszkańców Warmii i Mazur opadami śniegu. A służby przypominają o konieczności odśnieżania – także chodników i dachów. Olsztyńska Straż Miejska informuje – odśnieżanie chodnika...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV