Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zielone światło dla pogłębienia toru wodnego do portu w Elblągu

Fot. P. Getka

Do końca tego roku ma być ogłoszony przetarg na pogłębienie ostatniego odcinka toru wodnego do Portu Morskiego w Elblągu. To inwestycja na rzece Elbląg. Musi być wykonana, by do portu mogły wpłynąć różne statki towarowe.

Aktualnie urzędnicy kompletują niezbędną dokumentację. Finalizowana jest także zmiana wieloletniego programu finansowego, po to, by to rząd mógł przeznaczyć pieniądze na pogłębienie tego ostatniego odcinka toru wodnego.

Przewidujemy, że same prace budowlane mogłoby ruszyć na przełomie 2024 i 2025 roku tak, aby pogłębianie tego ostatniego odcinka toru wodnego mogło zakończyć się najpóźniej w drugim kwartale 2026 roku

– powiedziała Radiu Olsztyn Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Oznacza to, że statki mogłyby zawijać do Elbląga za dwa lata od tej pory. Zgodnie z parametrami śluzy na mierzei mogłyby to być jednostki o długości do 100 metrów i o zanurzeniu do 4,5 metra.

Do czasu zmiany władzy w kraju pogłębienie ostatniego odcinka toru wodnego do portu morskiego w Elblągu było sprawą sporną. Poprzedni rząd oczekiwał, że inwestycję dokończy elbląski samorząd. Ten twierdził zaś, że – ze względów prawnych – nie może tego zrobić.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w statki, port Elbląg
Minister infrastruktury: rząd sfinansuje powstanie toru wodnego do portu w Elblągu

Rząd sfinansuje powstanie toru wodnego przed portem w Elblągu. Jak zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak, prace rozpoczną się w tym roku. Szef Ministerstwa Infrastruktury Dariusz Klimczak...

Zamknij
RadioOlsztynTV