Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Zielona energia coraz popularniejsza. Około 24 tys. gospodarstw domowych skorzystało z programu „Mój Prąd”

Fot. pixabay.com

Około 24 tysięcy gospodarstw domowych objął dotychczas program „Mój Prąd”. Projekt pozwala uzyskać dofinansowanie w wysokości do 5 tysięcy złotych na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej. Od września ubiegłego roku w ramach rządowego programu powstały mikroinstalacje o łącznej mocy 124 megawatów.

Rozwój instalacji fotowoltaicznych był tematem posiedzenia sejmowej komisji do spraw energii i Skarbu Państwa. Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas mówił, że w tym roku z wykorzystaniem rządowego dofinansowania mogą powstać instalacje o łącznej mocy nawet jednego gigawata.

00:00 / 00:00

Leszek Banaszak z departamentu energii odnawialnej ministerstwa aktywów państwowych zaznaczył, że fotowoltaika – obok energii wiatrowej – jest najszybciej rozwijającym się odnawialnym źródłem energii w Polsce.

00:00 / 00:00

Na realizację programu „Mój Prąd” rząd przeznaczył miliard złotych. Druga tura naboru wniosków o dofinansowanie potrwa do 18 grudnia lub do wyczerpania środków.

Przedstawiciele ministerstwa aktywów państwowych zaprezentowali też parlamentarzystom plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Pierwsze morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mają powstać w 2024 roku. Resort przewiduje, że większość elementów farm wiatrowych, w tym same turbiny, będzie produkowana w Polsce.

Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu zakłada, że do 2030 roku około 32 procent produkowanej w Polsce energii będzie pochodzić z odnawialnych źródeł. Po roku 2040 ma to być ponad 40 procent. Obecnie 14 procent energii produkowanej w naszym kraju pochodzi z odnawialnych źródeł.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w energia odnawialna, zielona energia, fotowoltaika, program, Mój Prąd, energia wiatrowa, Zbigniew Gryglas, Leszek Banaszak
Dywity walczą ze smogiem. Gmina wspiera stosowanie ekologicznych źródeł ciepła

Nawet kilkaset złotych mogą zyskać przez najbliższe cztery lata mieszkańcy gminy Dywity, którzy zastosowali w swoim domu ekologiczne źródło ciepła. Takie możliwości daje uchwała w sprawie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV