Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Ziobro w Elblągu: polityka energetyczna UE doprowadziła do kryzysu

Fot. Marcin Gadomski/PAP

Polityka energetyczna Unii Europejskiej doprowadziła do poważnego kryzysu – mówił w Elblągu szef Ministerstwa Sprawiedliwości i prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Jak ocenił, polskie rządy muszą działać bardziej asertywnie, myśląc o interesach Polaków i krajowej gospodarki.

Podczas konferencji prasowej w Elblągu Zbigniew Ziobro ocenił, że w centrum zainteresowania Polaków są obecnie sprawy energetyczne, kwestia dostępności węgla, ale też – jak mówił – radykalnego wzrostu cen prądu czy ciepła, zwłaszcza w zbliżającym się okresie grzewczym.

Możemy powiedzieć dzisiaj na pewno, że polityka UE w zakresie energetyki, która była forsowana przez ostatnie lata, której ulegały kolejne rządy, doprowadziła dzisiaj do tak dramatycznych okoliczności, kryzysu energetycznego w całej Europie, ale też siłą rzeczy w Polsce, a to nas najbardziej interesuje.

Ziobro powiedział, że Solidarna Polska od momentu powstania w 2011 roku nawoływała do „odejścia od irracjonalnej polityki klimatyczno-energetycznej, którą Bruksela wspólnie głównie z Berlinem wspierała”, gdyż – według niego – w przypadku Polski ta polityka prowadziła do tego, aby polski węgiel zastąpić rosyjskim gazem.

Chodziło o przejście z węgla na gaz jako paliwo przejściowe. To była polityka pod każdym względem zła z punktu widzenia interesów gospodarki Polski. Dlatego jako Solidarna Polska konsekwentnie sprzeciwialiśmy się tej ideologicznej, ale też i popartej żywymi interesami Berlina i Moskwy, polityce energetycznej, której skutki dzisiaj widzimy, która doprowadziła do poważnego kryzysu, do drastycznego wzrostu cen w ogóle

– powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Elblągu. Fot. PAP/Marcin Gadomski

Jak przypomniał, wzrost cen energii, prądu, gazu i węgla powoduje, że muszą wzrosnąć też ceny wszystkich produktów i usług.

Stąd też jest to jeden z głównych powodów inflacji, właśnie ta nierozsądna, nieracjonalna polityka energetyczna, która uzależniała Europę, w tym Polskę od Putina i od Rosji.

Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro podkreślał, że

gdybyśmy prowadzili naszą racjonalną, suwerenną politykę węglową i opierali naszą energetykę na tym, czego mamy pod dostatkiem, czyli polskim węglu, nie zamykalibyśmy kopalni przez ostatnie dekady, tylko inwestowalibyśmy w nowoczesną technologię, jeżeli chodzi o energetykę węglową, to dzisiaj Polska byłaby zupełnie bezpiecznym krajem, jeśli chodzi o kwestię energetyki. Mielibyśmy tanią energię i moglibyśmy zarabiać, paradoksalnie, na tym kryzysie, eksportując duże ilości węgla, ale też i energii.

Fot. Marcin Gadomski/PAP

Jak zaznaczył, dziś musimy sprowadzać węgiel – jak to określił – z wielu egzotycznych i odległych miejsc na świecie, jak Wenezuela, RPA czy Indonezja. Zbigniew Ziobro przywołał Japonię jako przykład państwa, które w ostatnim czasie postawiło na zaawansowane, niskoemisyjne technologie węglowe.

O ile bardziej nam, by to się opłacało. W odróżnieniu od Japonii mamy węgiel, ogromne zasoby. Zdaniem ekspertów pozwalałyby nam na jego eksploatację nawet na 200 lat i więcej. Ale niestety pod presją szaleństw Brukseli i Berlina odeszliśmy od polskiego węgla i postawiliśmy na gaz. I dzisiaj jesteśmy ofiarami tej polityki, ofiarami polityki UE.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Elblągu. Fot. PAP/Marcin Gadomski

Szef resortu sprawiedliwości i prezes Solidarnej Polski podkreślił, że

musimy patrzeć na UE nie tylko z perspektywy tego, co daje dobrego – w odbiorze nas jako Polaków, bo takie oczywiście aspekty działania Unii jak najbardziej też są. Musimy też krytycznie spojrzeć na to wszystko, co UE narzuca nam wbrew naszym interesom, bo polskie rządy muszą działać dużo bardziej asertywnie, myśląc o interesach Polski, Polaków i naszej gospodarki.

Fot. PAP/Marcin Gadomski

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Unia Europejska, Solidarna Polska, Zbigniew Ziobro
Olsztyn miastem wolnym od symboli totalitarnych? Apel posła Kowalskiego z Solidarnej Polski

"Nie - dla sowieckich pomników w Polsce" - to hasło towarzyszące wspólnej konferencji prasowej posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego i szefa Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Bogusława Rogalskiego....

Zamknij
RadioOlsztynTV