Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Olsztyn miastem wolnym od symboli totalitarnych? Apel posła Kowalskiego z Solidarnej Polski

Fot. D. Grzymska

„Nie – dla sowieckich pomników w Polsce” – to hasło towarzyszące wspólnej konferencji prasowej posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego i szefa Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Bogusława Rogalskiego.

Spotkanie odbyło się pod tzw. szubienicami w Olsztynie i właśnie ich dotyczyło. Olsztyn, jak mówił poseł Janusz Kowalski, powinien być miastem wolnym od symboli totalitarnych.

Razem z dr. Rogalskim wystąpimy formalnie do dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, o formalną opinię historyczną na temat tego monumentu. Mam nadzieję, że zostanie skutecznie wykorzystana jako argument przeciwko obecności w przestrzeni publicznej Olsztyna tego sowieckiego monumentu.

00:00 / 00:00

Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Bogusław Rogalski proponuje w to miejsce utworzenie panteonu walczących o polskość Warmii i Mazur. Zwrócił się także do prezydenta Piotra Grzymowicza z przesłaniem.

Tego typu pomniki widziałem, jeżdżąc z delegacją europarlamentu, na Białorusi, w Mińsku. Jeśli pan Piotr Grzymowicz tak bardzo sobie ukochał symbolikę sowiecką, to jeśli będzie trzeba, wykupimy mu bilet do Moskwy i tam będzie mógł sobie podziwiać na Placu Czerwonym mauzoleum Lenina.

00:00 / 00:00

Politycy chcą zaprosić prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego na sesję rady miasta Olsztyna.

Mam nadzieję, że radni Olsztyna zmienią swoją wstydliwą decyzję. Również wierzę w to, że prezes IPN zaszczyci nas swoją obecnością podczas sesji rady miasta po to, by niektórym radnym przypomnieć, jaka była historia zniewolonej pod sowiecką okupacją Polski i aby podjąć jedyną, racjonalną, propaństwową decyzję o likwidacji tego sowieckiego monumentu.

00:00 / 00:00

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarna Polska, Jarosław Kowalski, szubienice
PiS wspiera konserwatora. Czy „szubienice” znikną z centrum Olsztyna?

Olsztyńscy radni PiS popierają działania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które mają na celu administracyjne przejęcie "szubienic" od samorządu. Lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości mówili o tym na...

Zamknij
RadioOlsztynTV