Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski: Strażacy ochotnicy mogą liczyć na świadczenia ratownicze

fot. P. Getka

Strażak ochotnik, który przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brał czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych, co najmniej raz w roku może liczyć na świadczenie ratownicze – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PiS Zbigniew Babalski. 

Były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi dodał, że całą dokumentację będzie prowadził komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.

Wniosek o takie świadczenie składa sam zainteresowany, bądź osoba przez niego upoważniona. Pierwsze wypłaty będą około września przyszłego roku, nie później. Świadczenia będą – z wyrównaniem – od pierwszego dnia miesiąca, w którym strażak ochotnik nabył uprawnienia do takich świadczeń. To jest 200 zł miesięcznie. Każdego roku – w marcu – będzie waloryzacja.

Obok długość służby w Ochotniczej Straży Pożarnej, aby otrzymać świadczenie ratownicze w przypadku mężczyzn trzeba mieć ukończone 65 lat, a kobiet 60. Na program w ciągu najbliższych 10 lat będzie przeznaczone 2,5 mld zł.

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie ma stać się szkołą stricte oficerską – taki zapis znajduje się w „Programie modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025” przegłosowanym przez Sejm.

Poseł Zbigniew Babalski zwraca uwagę na duży wpływ ustawy na życie mieszkańców regionu.

Zyska oczywiście szkoła policyjna, ranga będzie podniesiona, ale zyskają także obywatele. Przypomnę, że to jest po prostu ochrona życia, zdrowia i mienia obywateli – to jest priorytet naszego rządu. To jest dowód, że jesteśmy konsekwentni, bo to jest druga ustawa modernizacyjna za naszych rządów.

Poseł dodał, że budżet nowej ustawy modernizacyjnej w ciągu czterech lat ma wynieść 10 mld 30 mln złotych.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Niebojewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania
Powrót Waldemara Pawlaka do polityki i zjazd liderów partii konserwatywnych w Warszawie. Posłuchaj Porannych Pytań

Czy powrót Waldemara Pawlaka do władz PSL-u pomoże tej partii w kolejnych wyborach – o tym dyskutowali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn. Rozmawiali również o Warsaw...

Zamknij
RadioOlsztynTV