Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zbigniew Babalski o złej jakości powietrza na Warmii i Mazurach: Są pieniądze na wymianę starych pieców

Fot. Agnieszka Chmielewska

Są pieniądze na wymianę starych pieców i ochronę środowiska dla wielu miejsc w województwie – zapewnił w Porannych Pytaniach Radia poseł PiS Zbigniew Babalski.

Były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił uwagę na to, że w naszym regionie jest instytucja, która wspiera finansowo wymianę starych niesprawnych pieców zatruwających środowisko.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska prowadzi takie programy. Różnie to bywa, jeżeli chodzi o zainteresowanie mieszkańców. Aczkolwiek jak rozmawiałem z prezesem placówki, to wskazuje, że z roku na rok zainteresowanie jest coraz większe. Mam nadzieję, że w końcu doprowadzimy do takiej sytuacji, bo programy są rządowe i pieniądze na to są.

Od wtorku służby ochrony środowiska informują o złej lub bardzo złej jakości powietrza w Olsztynie, Biskupcu i Ełku, Ornecie, Dobrym Mieście oraz Lidzbarku Warmińskim.

Natomiast od poniedziałku zaczęły się w naszym regionie konsultacje dotyczące wydatkowania pieniędzy z polityki spójności Unii Europejskiej – przypomniał Zbigniew Babalski. Gość Krzysztofa Kaszubskiego podkreślił, że rozpoczęły się również konsultacje wspólnej polityki rolnej.

Zachęcam wszystkich obywateli do wzięcia udziału w tych konsultacjach. One będą trwały do 16 lutego, natomiast taka konferencja online dla poszczególnych regionów jest wyznaczona w konkretnym terminie. Jeżeli chodzi o Warmię i Mazury, to spotkanie odbędzie się 5 lutego. Jest możliwość wzięcia udziału w konsultacjach z ministrem finansów bądź przedstawicielem tegoż ministerstwa, z ministrem funduszy i polityki regionalnej.

Poseł przypomniał, że 40% z blisko 70 mld euro, które otrzyma Polska jako środki z unijnej polityki spójności w latach 2021-2027 trafi do dyspozycji marszałków i samorządów wojewódzkich. W regionie punkty konsultacyjne zlokalizowane są w Olsztynie, Ełku i Elblągu.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego ze Zbigniewem Babalskim

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, środowisko, Zbigniew Babalski, Jakość powietrza
Michał Wypij komentuje zmiany w ustawie o mandatach. Jakie jest stanowisko Porozumienia?

Porozumienie nie poprze zmian w ustawie o mandatach karnych, które będą nakazywały obywatelowi udowodnić swoją niewinność - zapowiedział warmińsko-mazurski poseł tego ugrupowania, wiceszef klubu Prawa i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV