Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zawsze wypada w czwartek. Skąd wzięło się Boże Ciało?

Boże Ciało 2021 Fot. P. Getka

Boże Ciało jest uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Głównym punktem obchodów są procesje eucharystyczne, które są wyrazem szacunku, miłości i wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii.

Objawienia Julianny

Boże Ciało to jedno z najbardziej uroczystych świąt katolickich. Zostało ustanowione po objawieniach Julianny z Cornillon (1193-1258) z Francji. W 1209 roku wielokrotnie ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z zarysowaną na jego tle ciemną plamą. Zinterpretowano to, jako znak, że wśród świąt kościelnych brakuje dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Pierwsze procesje

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Podczas nich niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i w Polsce.

Dlaczego czwartek?

Papież Jan XXII w 1317 r. ustanowił uroczystość Bożego Ciała dla całego Kościoła, a jego termin wyznaczył na czwartek w oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach może być obchodzone w inny dzień.

Od czasów reformacji, która zakwestionowała obecność Chrystusa pod postacią chleba i wina, procesje Bożego Ciała stały się manifestacją wiary. Na czele procesji niesiona jest zawsze monstrancja z Najświętszym Sakramentem.

Boże Ciało w Polsce

W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Jako pierwszy obchody tego święta w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker.

Przed rozbiorami w procesji stołecznej kapłanowi niosącemu monstrancję z Najświętszym Sakramentem towarzyszył król i najwyżsi dostojnicy państwowi. Uczestnictwo wiernych w procesji łączyło się z manifestacją uczuć narodowych.

W okresie II Rzeczypospolitej procesje Bożego Ciała w Warszawie były niezwykle uroczyście celebrowane. Z kolei w pierwszych latach po II wojnie światowej (1945-48) w warszawskiej procesji prymasowi towarzyszyli przedstawiciele komunistycznych władz, chcący w ten sposób zyskać uznanie społeczeństwa.

17 lutego 1967 r. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski zmodyfikowała obrzędy procesji Bożego Ciała wprowadzając nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania z czterech Ewangelii, tematycznie związane z Eucharystią.

O znaczeniu Bożego Ciała mówi ks. dr Piotr Dernowski z kościoła św. Franciszka z Asyżu w olsztyńskim Kortowie.

00:00 / 00:00

Boże Ciało w Polsce jest dniem wolnym od pracy.

 

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za archiwum

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tradycja, kościół
Niezwykła ozdoba parafii. W Gutkowie można obejrzeć kwietny dywan

Dywan z płatków kwiatów z wizerunkiem świętych będzie można zobaczyć dziś (wtorek) w parafii św. Wawrzyńca przy ulicy Bałtyckiej w Olsztynie. - To pierwsza taka inicjatywa...

Zamknij
RadioOlsztynTV