Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zaskakujące odkrycie w Mamerkach. Ocenił je konserwator zabytków

Warmińsko-mazurski konserwator zabytków i leśnicy obejrzeli miejsce odkrycia wąskotorowych szyn w kompleksie w Mamerkach, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Według ich wstępnej hipotezy, droga szynowa służyła budowniczym kompleksu.

W ubiegłym tygodniu dzierżawca kompleksu w Mamerkach Bartosz Plebańczyk poinformował o odkryciu zasypanych torów kolei wąskotorowej oraz dwóch kół. Plebańczyk ocenił to jako zaskakujące odkrycie, ponieważ nie zachowały się relacje mówiące o kolei wąskotorowej na terenie tego kompleksu.

Tymczasem po oględzinach tego miejsca warmińsko-mazurski konserwator zabytków poinformował, że według wstępnej hipotezy droga szynowa służyła budowniczym kompleksu. Następnie została porzucona i zasypana. Tym samym nie potwierdzono tezy dzierżawcy kompleksu o kursowaniu na terenie bunkrów w Mamerkach kolei wąskotorowej.

Na torach zachowały się pozostawione koła bose ramienne z osiami, przypuszczalnie pochodzące od niewielkich wózków transportowych. Hipoteza robocza mówi, że ta lekka i łatwa w montażu droga szynowa służyła budowniczym kompleksu zanim przestała być użytkowana, a następnie została porzucona i zasypana – prawdopodobnie poziom terenu w miejscu odkrycia podnoszono kilkukrotnie

– napisano w komunikacie.

Fot. R. Lesiński

W poprzednich latach – bazując na poszlakach zawartych w materiałach związanych z Erichem Kochem – szukano w Mamerkach bursztynowej komnaty. Jednak mimo kilku spektakularnych akcji, które odbywały się w obecności ekip medialnych z całego świata, nie odnaleziono żadnych kosztowności.

Mamerki Fot. M. Plebanczyk

Dawna kwatera główna dowództwa niemieckich wojsk lądowych w Mamerkach jest najlepiej zachowanym ośrodkiem dowodzenia z czasów III Rzeszy na Mazurach. Niemcy w styczniu 1945 roku opuścili to miejsce bez walki i nie wysadzili bunkrów, dlatego Mamerki stanowią unikatową atrakcję turystyczną. Nie były one przez lata tak popularne, jak odległa o 18 kilometrów kwatera główna Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży. Ich popularność wzrosła, gdy rozpoczęto tam poszukiwania Bursztynowej Komnaty.

Kompleks w Mamerkach zbudowano w latach 1940-44. W lesie nad Mamrami ukryto 30 masywnych schronów i ponad 200 innych obiektów z cegieł i drewna. Były tam nie tylko baraki mieszkalne, wartownie i stanowiska obrony przeciwlotniczej, ale też kasyna i kuchnie, poczta, kino, szpital, sauna i stajnie. W kwaterze rezydowało 40 niemieckich generałów i 1,5 tysiąca żołnierzy.

W Mamerkach mieściła się wojenna siedziba dowództwa wojsk lądowych Wehrmachtu

Fot. Muzeum w Mamerkach

Wojenna siedziba dowództwa wojsk lądowych Wehrmachtu. Fot. Muzeum w Mamerkach

W Mamerkach mieściła się wojenna siedziba dowództwa wojsk lądowych Wehrmachtu. Fot. Muzeum w Mamerkach

Fot. Muzeum Mamerki

Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w bunkry, szyny, Mamerki, Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych, bunkr
Zasypane tory i koła. Zaskakujące odkrycie na terenie kompleksu bunkrów w Mamerkach

Na terenie kompleksu bunkrów w Mamerkach na Mazurach odnaleziono zasypane tory kolei wąskotorowej oraz koła, prawdopodobnie od wagonu. - To o tyle zaskakujące, nie wiedzieliśmy, że...

Zamknij
RadioOlsztynTV