Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zarejestruj się i zostań bliźniakiem genetycznym. Dziś obchodzimy Dzień Dawcy Szpiku

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Dziś (13 października) obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Na świecie – co 27 sekund. Ta choroba pojawia się bez względu na wiek. Jednak każdy może też pomóc.

Dla wielu jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Pomoc w znalezieniu bliźniaka genetycznego oferuje również fundacja DKMS. Krajowy rejestr Poltransplant jest na trzecim miejscu w Europie i piątym na świecie, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych osób. Baza Fundacji DKMS przekroczyła natomiast 2 miliony nazwisk potencjalnych dawców szpiku, z czego ponad 9,5 tysiąca osób już znalazło swojego bliźniaka genetycznego.

W województwie warmińsko-mazurskim zarejestrowało się  71 tysięcy 801 osób, a swoich bliźniaków genetycznych znalazło 412 dawców. W bazie DMKS można zarejestrować się m.in. w 5 Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. Szkolne Koło PCK zorganizowało tam akcję „Komórkomania”.

Akcja polega na tym, żeby zarejestrować jak największą liczbę osób tak, aby każda  osoba mogła znaleźć swojego bliźniaka gestycznego. Do tej pory, a działamy od poniedziałku, udało nam się zarejestrować 18 osób. Dzięki naszym komórkom krwiotwórczym komórkom macierzystym możemy uratować komuś życie

– mówi Łukasz Drozdowski, jeden z koordynatorów akcji.

00:00 / 00:00

Rejestracja trwa kilka minut. Trzeba uzupełnić dokument ze swoimi danymi, a potem pobierany jest wymaz z jamy ustnej. Akcja Szkolnego Koła PCK w 5 LO w Olsztynie potrwa do piątku. Każdy może zgłosić się w godzinach od 9 do 16.30.

Dodajmy, że Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku obchodzimy od 19 lat.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, DKMS
Bliższe Spotkania – 12.10.2021

Prawniczy wtorek oraz coraz słabszy wzrok dzieci to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Izabela Malewska i Małgorzata Sadowska – Bartoszewicz. Choroba, utrata pracy...

Zamknij
RadioOlsztynTV