Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zaostrzenie zakazu handlu w niedziele i emerytury stażowe w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn

Solidarność popiera przepisy zaostrzające zakaz handlu w niedziele. W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn mówił o tym wiceprzewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności Krzysztof Krzyżaniak. Gość audycji mówił także o poparciu projektu „Emerytura za staż”.

Nowe przepisy zaostrzające zakaz handlu w niedzielę czekają już tylko na podpis prezydenta. Zgodnie z nimi sklepy, które prowadzą punkty pocztowe, będą mogły być otwarte tylko jeśli 40 proc. ich przychodów pochodzi z tytułu prowadzenia usługi pocztowej. W praktyce spowoduje to, że wiele punktów nie będzie mogło otworzyć się w niedzielę.

Krzysztof Krzyżaniak jest zadowolony z takich przepisów zawartych w ustawie.

Przypomnę, że we własnych krajach te niemieckie, francuskie markety mają pozamykane sklepy. Natomiast w Polsce jest to dla nich tania siła robocza i tu mają pole do popisu przez te właśnie wyłączenia.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń.

Kolejnym tematem porannej rozmowy były emerytury stażowe. – Pokazujemy, że mamy społeczne poparcie dla projektu – powiedział wiceprzewodniczący regionalnej Solidarności.

Pod koniec września związek złożył w Sejmie 235 tys. podpisów popierających inicjatywę ustawodawczą „Emerytura za staż”. Aby Sejm mógł zacząć pracę nad projektem, konieczne jest złożenie pod nim 100 tys. podpisów. Ten wynik, po sprawdzeniu części podpisów, został już osiągnięty. – Rozmawiamy ze wszystkimi o poparciu dla tej ustawy – mówił Krzysztof Krzyżaniak.

W projekcie przygotowanym przez Solidarność zaproponowano, aby emerytura stażowa przysługiwała osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, handel, Poranne Pytania, niedziela, video, zakaz handlu
Czy Polacy chcą wyjść z Unii? Czy potrzebujemy muru na granicy z Białorusią? Posłuchaj Porannych Pytań

42,6 procent Polaków chciałoby referendum ws. obecności Polski w UE, przeciwnych jest 36,9 procent. Gdyby do takiego głosowania doszło za pozostaniem w Unii opowiedziałoby się ponad...

Zamknij
RadioOlsztynTV