Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zamieszanie w sprawie sędziego Juszczyszyna. Prezes sądu rejonowego zdecydował

Budynek sądu rejonowego w Olsztynie

Sędzia Paweł Juszczyszyn, decyzją Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, nadal pozostaje zawieszony – przekazał prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki po tym, jak rano wiceprezes tego sądu Krzysztof Krygielski przywrócił sędziego Juszczyszyna do orzekania.

Paweł Juszczyszyn stawił się w sądzie i złożył kolejny wniosek o dopuszczenie do orzekania, a wiceprezes Krygielski go zaakceptował. Chodziło o to, że kadencja dotychczasowego prezesa sądu Macieja Nawackiego zakończyła się w sobotę, a rano w olsztyńskim sądzie nie było jeszcze wiadomo, czy zostanie powołany na kolejną.

Sędzia Krzysztof Krygielski argumentował swoją decyzję m.in. tym, że Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał postanowienie zabezpieczające w sprawie sędziego Juszczyszyna, decydując o przywróceniu go do orzekania. Wkrótce po decyzji wiceprezesa Krygielskiego okazało się, że Maciej Nawacki został nominowany na prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie na kolejne 4 lata.

– W sytuacji sędziego Juszczyszyna nic się nie zmieniło i nie wraca do orzekania – powiedział Radiu Olsztyn prezes Nawacki.

Sytuacja podległego mi pana sędziego nie ulega zmianie. Cały czas jest wykonywania uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zarządzenie wiceprezesa zostało przeze mnie uchylone.

00:00 / 00:00

Paweł Juszczyszyn został odsunięty od orzekania, bo rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w sędzia, decyzja, Maciej Nawacki, Paweł Juszczyszyn, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego
Trwa śledztwo w sprawie śmierci sędziego Przemysława Jagosza

Prokuratura Rejonowa w Szczytnie prowadzi śledztwo w sprawie tragicznego pożaru, w którym zginął sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Przemysław Jagosz. Do tragedii doszło w domu letniskowym...

Zamknij
RadioOlsztynTV