Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zamieszanie i nerwy. Przedsiębiorcy alarmują ws. konkursu Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego

Fot. wmarr.olsztyn.pl

Nerwy i zablokowana strona internetowa Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. O takim problemie od rana informują przedsiębiorcy – słuchacze Polskiego Radia Olsztyn.

Chodzi o grant i pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na wsparcie antykryzysowe w czasach pandemii koronawirusa. Agencja odpowiada na zarzuty i twierdzi, że system działał. Przyznaje jednak, że zainteresowanie było ogromne. Przez 3,5 min. generator przyjął 1522 wnioski.

Teoretycznie o pieniądze można było ubiegać od godziny 8:00 przy pomocy generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Wielu przedsiębiorców nie mogło jednak z niego skorzystać. Twierdzą bowiem, że strona była nieaktywna już od godziny 7:00.

Cały czas myślałam, że ona jest po prostu wyłączona i będzie aktywna od wspomnianej ósmej rano. Zadzwoniłam do Urzędu Marszałkowskiego, podano mi link do innej strony, związanej już bezpośrednio z grantem. Weszłam na nią i zdziwiłam się, bo zobaczyłam napis, że nabór wniosków został zakończony. To była godzina 8:16

– opowiadała w rozmowie z naszym reporterem Katarzyna Łaciak, która prowadzi biuro nieruchomości.

W ocenie właścicieli firm możliwe jest, że z generatora wniosków udało się skorzystać tym, którzy mieli do niego bezpośredni link. Ci, którzy próbowali dostać się do niego z poziomu strony głównej Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, spotykali się z błędem serwera.

Mam dobry Internet, to światłowód, więc przypuszczam, że wina nie leży po mojej stronie

– mówiła pani Anna, właścicielka firmy transportowej.

Od rana Polskie Radio Olsztyn odebrało dziesiątki telefonów i e-maili w tej sprawie. Przedsiębiorcy, którzy się z nami skontaktowali byli zdziwieni, rozgoryczeni i zdenerwowani.

Są mikro i małe przedsiębiorstwa, które potrzebują tych pieniędzy

– przekonywał z kolei przedsiębiorca, który zajmuje się sprzedażą odzieży BHP i sprzętu sportowego.

Ja rozumiem, że to jest związane ze sprawami technicznymi, ale przy takim grancie powinno to być odpowiednio przygotowane, by konkurs dało się przeprowadzić płynnie i szybko.

Rozumiem zasadę: kto pierwszy ten lepszy – dodał pan Przemysław, szef firmy z branży turystycznej i weselnej:

Brak możliwości otworzenia strony nie dawał jednak szansy złożenia takiego wniosku. Jest to niedopełnienie zasad tego konkursu

– mówił.

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego odpiera zarzuty przedsiębiorców. Prezes Agencji Marek Karólewski w rozmowie z Radiem Olsztyn podkreślał, że bezpośredni link działał i to z niego, a nie ze strony głównej Agencji, powinni skorzystać przedsiębiorcy. Przyznaje jednak, że zainteresowanie było ogromne – w ciągu zaledwie 3,5 min. generator przyjął 1522 wnioski.

Po rozmowie z firmą, która stworzyła generator stwierdziliśmy, że nie było możliwości nie wejścia na generator. Z pełnym szacunkiem dla przedsiębiorców analizujemy, czy nie popełniliśmy jakichś błędów. Wnioski zostały jednak złożone, można było je składać przez 3,5 min., nie było ingerencji zewnętrznej typu boty. Generator był na oddzielnym serwerze, co było pokazane w ogłoszeniu. Chodziło o adres granty.wmarr.olsztyn.pl

W opisie nabór wniosków o granty na kapitał obrotowy dla mikro i małych przedsiębiorców na stronie internetowej W-MARR czytamy, że na dofinansowania w formie dotacji przeznaczono 9 mln euro (tj. ok. 40,2 mln zł).

Fot. wmarr.olsztyn.pl

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio/BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego, wsparcie, Grant
Powiat olsztyński stara się o pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych

Powiat olsztyński złożył wnioski o wsparcie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na kwotę 16 mln 600 tys. zł. Jak powiedział starosta olsztyński, Andrzej Abako, projekty dotyczą...

Zamknij
RadioOlsztynTV