Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zalew Wiślany skuty lodem

Zalew Wiślany zimą, fot. arch. RO

Sezon żeglugowy na Zalewie Wiślanym rozpocznie się najwcześniej w połowie marca. Kapitanat Portu w Elblągu informuje, że akwen jest całkowicie oblodzony. W północnej części pokrywa ma nawet 30 centymetrów grubości. Zalew jest płytki, a lód jest najpoważniejszą przeszkodą dla barek.

Wszystko zależy teraz od pogody i decyzji Urzędu Morskiego w Gdyni – mówi dyrektor Portu Morskiego Arkadiusz Zgliński:Żegluga będzie możliwa dopiero od kwietnia, chyba że warunki atmosferyczne pozwolą na otwarcie akwenu od połowy marca. Tak było w roku ubiegłym.

Żegluga Port Morski w Elblągu ma czterech stałych armatorów – trzech polskich i jednego rosyjskiego, którzy kursują między Elblągiem a portami Obwodu Kaliningradzkiego. Na wiosnę planowane jest utworzenie pierwszej regularnej linii transportowej.

Oprócz tego są kontrahenci, którzy korzystają z portu w miarę potrzeb. Drogą wodną transportowane są z Elbląga głównie materiały budowlane, węgiel i inne drobne towary. Władze miasta liczą na uruchomienie w tym roku także odpraw fitosanitarnych i weterynaryjnych, co pozwoli na transportowanie statkami żywności. (stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w port, żegluga
Spółka będzie utrzymywać porty i przystanie

Prezydent Elbląga został upoważniony przez Radę Miasta do zawiązania nowej spółki pod nazwą Pętla Żuławska z siedzibą w Elblągu. Jej udziałowcami będzie 9 samorządów z Pomorza...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV