Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończono prace remontowe na Kanale Elbląskim

Kanał Elbląski

Zakończył się remont umocnień brzegów i pogłębianie fragmentu Kanału Elbląskiego między Miłomłynem a jeziorem Ewingi. Prace kosztowały ponad 4 miliony złotych.

Wyremontowany został tzw. iławski odcinek Kanału Elbląskiego, który należy do najpopularniejszych wśród turystów dróg wodnych na Warmii i Mazurach.

Zbudowany w 1862 roku Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki. Wciąż działa tam system pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i inne jednostki pływające, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.

W 2011 roku Kanał Elbląski został uznany za Pomnik Historii. Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Redakcja: K. Piasecka za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Iława, remont, Miłomłyn, Kanał Elbląski
Kolejne inwestycje w okolicach Iławy z dofinansowaniem z Funduszu Rozwoju Dróg

Dziś nastąpiło symboliczne otwarcie kilku inwestycji drogowych w gminie Iława, zrealizowanych w tym roku z dofinansowaniem rządowego funduszu rozwoju dróg. Sięgnęło ono 4 milionów złotych. Wszystkie...

Zamknij
RadioOlsztynTV