Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zakończenie rekultywacji terenu po gazowni

na terenie po byłej gazowni znajduje się tartak Raphaelsona, który zostanie adaptowany ma muzeum techniki

8 milionów 400 tysięcy złotych kosztowało oczyszczenie terenu po byłej gazowni w centrum Olsztyna w pobliżu rzeki Łyny. Rekultywacja tego terenu, trwająca od 2011 roku, właśnie się zakończyła.

Jak poinformował prezydent miasta Piotr Grzymowicz, na te prace samorząd uzyskał dotację w wysokości 80 procent kosztów inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bo rzeka Łyna jest w obszarze Chronionego Krajobrazu „Dolina Środkowej Łyny”.

W trakcie prac usunięto m.in. zbiorniki ze smołą pogazową i elementy podziemnej infrastruktury. Odpompowano zanieczyszczone wody gruntowe i posadzono drzewa. Oczyszczono prawie hektar terenu, z którego wydobyto 11 tysięcy ton ziemi zanieczyszczonej substancjami ropopochodnymi, metalami ciężkimi, cyjankami i fenolami.

Miejska gazownia w Olsztynie działała od 1897 do 1974 roku. Produkowała gaz z węgla kamiennego metodą koksowniczą. Po doprowadzeniu do miasta na początku lat 70-tych gazu ziemnego, gazownia została zamknięta i rozebrana. Pozostawiono jedynie niewielki budynek administracyjny, który jest wpisany do rejestru zabytków oraz zbiorniki z ropopochodnymi substancjami.

Teraz po oczyszczeniu tego terenu, w zakolu rzeki Łyny ma powstać park centralny i muzeum techniki. Park centralny ma być wizytówką miasta. Ma tam być amfiteatr i fontanna, altany ogrodowe i ścieżki rowerowe. Rzekę ma przecinać kilka kładek spacerowych, powstanie także pomost dla kajakarzy. (pap/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rekultywacja, centralny
Gmina Frombork stawia na ekologię

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu w Olsztynie została podpisana umowa na rekultywację składowiska odpadów we Fromborku. Zabezpieczone zostanie składowisko oraz zgromadzone na nim odpady. Rekultywacja wyeliminuje szkodliwe...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV