Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zaczęliśmy intensywnie wydawać unijne pieniądze zapewnia urząd marszałkowski

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju kolejny raz alarmuje: Warmia i Mazury za słabo wykorzystują unijne pieniądze. Niedawno  mówił o tym na antenie wiceminister Adam Hamryszczak. Zarząd województwa odpowiada: nie ma obaw, że cel nie zostanie osiągnięty.

Województwa, które są na dole listy dotyczącej wykorzystania środków unijnych, ministerstwo nazywa „maruderami”. Podkreśla, że w wykorzystaniu funduszy ciągle są bardzo duże dysproporcje – z jednej strony są liderzy: pomorskie, wielkopolskie, lubuskie i opolskie, a z drugiej: świętokrzyskie, podlaskie, lubelskie i warmińsko-mazurskie.

– Wygląda to słabo – mówił na naszej antenie wiceminister Hamryszczak – Chodzi tu zarówno o poziomy certyfikacji, kontraktacji i płatności. Warmia i Mazury są na czternastej pozycji w tym rankingu województw – dodał Adam Hamryszczak.

– Ponadto, jeśli dane województwo nie scertyfikuje wymaganej przez Komisję Europejską kwoty, to może być taka sytuacja, że cześć pieniędzy będzie musiała być zwrócona – podkreślał wiceminister Inwestycji i Rozwoju.

W informacji przesłanej przez biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego czytamy, że wartość podpisanych umów na dofinansowanie przekroczyła poziom 42,5% alokacji programu. – Ktoś próbuje nam wmówić, że samorząd województwa jest nieudolny – mówił  Marcin Kuchciński z zarządu województwa. – Jest to nieprawda. W ostatnim czasie mamy największy wśród wszystkich województw przyrost w Polsce, jeśli chodzi o wydawanie unijnych pieniędzy. Pogratulował nam nawet tego urzędnik Komisji Europejskiej. Dlatego nie wiem skąd minister Hamryszczak ma takie spostrzeżenia.

Choć ministerstwo alarmuje, to jednocześnie zapowiada wręcz lawinowy przyrost inwestycji, które będą współfinansowane ze środków unijnych. Wartość złożonych do końca marca 2018 roku wniosków o dofinansowanie unijne, sięgająca 500 mld złotych, ma świadczyć o tym, że właśnie unijne inwestycje będą zasadniczą częścią inwestycji realizowanych w Polsce w tym roku.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w komisja europejska, unijne fundusze, Marcin Kuchciński, Adam Hamryszczak
Przemysław Daca o nowym prawie wodnym: Na Warmii i Mazurach panuje bezprawie. Musimy zrobić z tym porządek

Nie wszyscy przedsiębiorcy są w porządku, unikając na przykład płacenia za dzierżawę gruntów. My się temu zdecydowanie przeciwstawiamy – powiedział  Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV